top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Hadi ama Marvin! Köpek bakmak ne kadar zor olabilir ki?

Dünya çocuklarının yere göğe sığdıramadığı ''Yamuk Okul'' efsanesinin yaratıcısı Louis Sachar'ın küçük okurların ezberlerini bozduğu ünlü serisi ''Marvin Redpost'' bu kez kalpleri yumuşatan bir serüvenle yoluna devam ediyor.Onlarca dilde yayımlanan serinin Türkçedeki yeni kitabı Köpek Bakıcısı; kızıl saçlı, cin bakışlı Marvin'in 119 yaşındaki yeni dostuyla başından geçen unutulmaz bir haftayı sayfalarına taşıyor.  


Yazar, sorumluluk bilincini akran kıskançlığı ile birlikte işlediği bu öyküsünde, karşılaşılan sorunları çözmeye çalışırken sakin ve soğukkanlı davranmanın önemine vurgu yapıyor. 


Marvin kendini hiç bu kadar olgun ve güvenilir hissetmemişti doğrusu!


Elbette bu duyguya kapılmasında üstlendiği zorlu görevin etkisi büyük.


Eh, öğretmeni Bayan North'un gözdesi olmayı başarmak (!) pek de hafife alınacak şey değil. 


Ah bir de arkadaşlarının şu kıskanç davranışları olmasa...


Herkes ona çok şanslı olduğunu söyleyip duruyor.


Acaba gerçekten öyle mi?Söz konusu Bayan North'un köpeğine bakmak olunca, işin ciddiye binmesi kaçınılmaz kuşkusuz.


Gerçi altı üstü yedi güncük. Hem, ucunda harika bir ödül de var!


Hadi ama Marvin, yaşlı bir köpeğe bakmak ne kadar zor olabilir ki?..Evcil hayvanlar ve sahipleri arasındaki ''duygusal'' bağa bir çocuğun gözünden bakan Köpek Bakıcısı, küçükleri aldıkları sorumlulukların sonuçları üstüne düşünmeye çağırıyor.Wa-wa-wa-Waldo! 


Çabuk çık saklandığın yerden!Louis Sachar ne kızıl saçlı ne de asil kana sahip. Bununla birlikte, aralarında güldürünün şahı ''Yamuk Okul'' serisi ve Newbery Madalyalı drama Çukurlar da dâhil, muhteşem komik kitaplarıyla ünlü. Üçüncü sınıftaki hâlini hatırlayıp hatırlamadığı sorulduğunda Louis, anılarının ''biraz bulanık'' olduğunu itiraf ediyor. Ama şunu da ekliyor: ''Yazmaya başladığımda hafızam geri geliyor.'' Soyadı açık e ile ''Sekır'' diye okunan Louis Sachar, Teksas'ın Austin şehrinde, eşi Carla ve kızları Sherre ile birlikte yaşıyor.


MARVIN REDPOST - Köpek Bakıcısı

Louis Sachar

Tudem Yayınları, 2024

Resimleyen: Adam Record

Çeviri: Mert Doğruer

80 s.

Comments


bottom of page