top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"The Queen's Gambit"in yaratıcısından Nabokov uyarlaması

Geçtiğimiz yılın en popüler dizilerinden The Queen's Gambit'in yaratıcısı Scott Frank, geçtiğimiz günlerde Nabokov'un Karanlıkta Kahkaha'sının dizi uyarlaması üzerinde çalıştığını açıkladı.

"Bir zamanlar, Almanya’nın Berlin kentinde Albinus adında bir adam yaşardı. Zengindi, saygındı, mutluydu; günün birinde gencecik bir metres uğruna karısını terk etti; sevdi sevilmedi ve yaşamı felaketle son buldu. Öykünün hepsi bu kadar. Biz de hiç üstünde durmayabilirdik, eğer anlatmaktan keyif alıp kâr elde edebileceğimizi bilmeseydik. Üstelik, her ne kadar bir insan yaşamının özeti, yosunla çerçevelenmiş olarak, bir mezar taşının üstüne kolayca sığarsa da, ayrıntılar her zaman hoşa gider."


Nabokov'un Karanlıkta Kahkaha'sı bu paragrafla başlar. Yeşilçam melodramlarını aratmayacak bu öykü usta yazarın marifetiyle gitgide parıldayarak sıradan trajedilerin arasından sıyrılıp bir başyapıta dönüşür. Kimilerinin Lolita'nın öncüsü addettiği bu roman şimdilerde diziye uyarlanıyor.

Geçtiğimiz yılın en popüler dizilerinden The Queen's Gambit'in yaratıcısı Scott Frank'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı bu yeni projesinde başrolü yine The Queen's Gambit'te Beth Harmon'ı canlandıran Anya Taylor-Joy oynayacak. Orta yaşlı, entelektüel, sanat eleştirmeni, burjuva Albinus'un, on yedi yaşındaki Margot Peters'ın aşkıyla evliliğini, servetini, şahane hayatını ve hatta kendisini günbegün mahvedişine tanıklık edeceğimiz dizini yayın tarihi henüz belli olmasa da, şimdiden merakla beklenenler arasında.Comments


bottom of page