top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Notos Kitap’tan iki yeni öykü kitabı


Notos Kitap, Türkçe öykü serisine iki yeni kitapla devam ediyor. Kadir Işık’ın Herkesten Uzakta ve Serhat Uyumaz’ın Gidiş adlı eserleri geçtiğimiz günlerde okurları ile buluştu.


Kadir Işık - Herkesten Uzakta

Kadir Işık uzun soluklu öyküler yazıyor. Ayrıntılarla derinleştirdiği bu öykülerde insan ilişkilerinin sert yanlarını alıyor, iz bırakan sonuçlara varıyor. Kadın ile erkek arasında yaşanmış acıları incelikle işliyor. Kendini ait gördüğü yerde istenmeyen insanın yaşadığı yabancılığı bütün sarsıcılığıyla gözler önüne seriyor. İnsan ilişkilerini hem doğrudan insanın insana ettikleri bağlamında alıyor hem de doğanın içindeki varoluş biçimleri ve hayvanlarla ilişkileri üstünden. Öykülerin uzunluğu okura karakterlerin hikâye içinde uğradığı değişimi görme fırsatı da sağlıyor.


Herkesten Uzakta sabırla örülmüş güçlü hikâyeleriyle düşüne taşına okunması gereken bir öykü kitabı.Serhat Uyumaz - Gidiş

Serhat Uyumaz’ın her farklı durumda farklı yüzleriyle görünen bir karakteri var. Onun serseri, uyumsuz yanını da gösteriyor, kadınlarla ilişkilerindeki sorunlu yanını da. O da bir aylak adam. Böyle bir karakterin sesini soluğunu iyi yakalamak gerekir. Serhat Uyumaz bu ilgi çekici karakterin düşünce, davranış ve konuşma biçimlerini ustalıkla veriyor. Gidiş önce bu karakterin öyküleri.


Öykülerin ikinci grubunda bambaşka bir dünya yaratılıyor. Yarı gerçek, yarı fantastik bir dünya bu. Tarihin içinden militarizm esintileri süzülüp geliyor. Eleştirisini de örtük biçimde getirerek. Bu öykülerin gerçekliğini sorgulamadan okumak, okuru bambaşka bir gerçeklikle karşı karşıya bırakacak.


Gidiş alışılmadık dünyasıyla kayıtsız kalınamayacak bir öykü kitabı.HERKESTEN UZAKTA

Kadir Işık

Notos Kitap, 120 s.

İstanbul, 2021.


GİDİŞ

Serhat Uyumaz

Notos Kitap, 102 s.

İstanbul, 2021.


Comments


bottom of page