top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

ON SORU: Mert Fırat

Bu hafta ON SORU'nun konuğu oyuncu, senarist ve UNDP iyi niyet elçisi Mert Fırat. Fırat'la çalışmaları ve tabii kitaplar hakkında sohbet ettik.


1. Neler yapıyorsunuz?


Bir yandan dizi çekimi var. Dizinin şu an 22. Bölümünü çekiyoruz. Hiç oynamadığım bir karakteri oynuyorum. O da beni çok heyecanlandırıyor. Bitirim, mahallenin içinde yetişmiş bir karakteri hiç bu kadar uzun süre oynama şansım olmamıştı. Kefaret’te oynadığım Sinan Demir karakteri çok mahallenin içinden, çok halkın içinden, başka bir vicdanı olan, öncelikleri farklı birisi.


Bir yandan; İlksen Başarır’la Kutu Film üzerinden yeni projeler üretmeye çalışıyoruz. Dijital platformlara içerik düşünüyoruz. Bir parçası olabileceğimiz projelerin içinde yer alıyoruz.Bir yandan; DasDas’ın yeni sezonu için yeni oyun hazırlıklarımız var. Şebnem İşigüzel’in bir romanından uyarlama çalışıyoruz. Romeo Juliet’i Koreli bir yönetmenle birlikte çalışıyoruz. Yine yeni sezon için Ortak Yapım’ın 2 projesi var. DasDas Akademi’nin seminerleri var onlarla ilgileniyorum.


Dasdas; DasDas’ın repertuarı, Kutu Film ve onun işleri, İhtiyaç Haritası ve onun teknolojik gelişimi, yeni versiyonları, Undp’nin yıl içindeki önemli etkinlikleri devam ediyor. Onların bir parçası olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Bu temel üzerinden gayet yoğun bir şekilde çalışıyorum 😊

2. En son hangi kitabı okudunuz?


Ayfer Tunç - Osman


3. En son ne zaman kitap hediye ettiniz? Kime?


2 hafta önce hocama kitap hediye ettim.


4. Keşke hiç okumamış olsaydım, böylece ilk kez okumanın mutluluğunu yaşayabilirdim dediğiniz bir kitap var mı? Hangisi?


Don Kişot - Cervantes

Faust - Goethe


5. Edebiyat mı kurgudışı mı?


Edebiyat


6. Bir kitabın içine girme imkanınız olsa bu hangi kitap olurdu?

Tolkien’ın bir eserinin içinde olmak isterdim.


7. Hangi kitabı yazmış olmak isterdiniz?


Mülksüzler


8. Edebiyat uyarlamalarına (Film, dizi, oyun, resim, müzik) nasıl bakıyorsunuz? Uyarlansa ne güzel olur dediğiniz bir eser var mı?


Edebiyat uyarlamalarının sahneye aktarıldığı çok iyi örnekler var. Edebiyat eserlerinin tiyatroyla uyumunu sinemaya göre daha yakın buluyorum. Çünkü sinemadaki beklentiyle, tiyatroda edebiyat eserlerini sahneleme biçimindeki beklenti ve kabuller çok başka. O yüzden bir türü başka bir türe çevirmek gerekirse o türün içinde en uyumlusunun tiyatro ve edebiyat olduğunu düşünüyorum.


Uyarlansa ne güzel olur dediğim çok eser var.

Yaşam Kullanma Kılavuzu - Georges Perec

Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Sabahattin Ali’nin öyküleri.


9. Yaşasaydı da daha çok kitap yazabilseydi dediğiniz yazar kim?


JRR Tolkien


10. Bu soruları başka kime soralım? Kimin cevaplarını merak ederdiniz?


İlksen Başarır

 

MERT FIRAT: Mert Fırat, 10 Ocak 1981 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. Üniversite hayat boyunca Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Suç ve Ceza (2001-2004), Şeyh Bedrettin (2002-2003), Palyaço Prens (2003-2004), Atları Da Vururlar (2004-2005) gibi toplam 22 oyunda sahne aldı. Mert Fırat, Başka Dilde Aşk filmiyle 15. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde, 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ve 4. Yeşilçam Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu”; Berdiansk Film Festivali’nde “Genç Yetenek”; Kıbrıs Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödüllerini aldı. 47. Altın Portakal Uluslararası Film Festivali’de Atlıkarınca filmiyle “En İyi Senaryo Ödülü” aldı.


Comentários


bottom of page