top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Peki, ya eserler yazar değiştirseydi?

Borges sayesinde artık hepimiz Don Quijote’nin gerçek yazarının Pierre Ménard olduğunu biliyoruz. Peki Kafka’nın Yabancı’yı, Tolstoy’un ise Rüzgâr Gibi Geçti’yi yazdığını ya da Hitchcock’un Potemkin Zırhlısı filmini çektiğini biliyor muydunuz?


Edebiyat profesörü ve denemeci Pierre Bayard’a göre, eserlerin müelliflerini değiştirmek ve onları başka bir bakış açısıyla incelemeye çalışmak hem algımızı zenginleştiren hem de bizi daha çok hayal kurmaya teşvik eden bir yöntem. Bayard, Don Quijote’yi bir 20. yüzyıl bilimkurgu yazarına atfeden Borges’in ve 1968’de “müellifin ölümü”nü ilan eden Roland Barthes’ın yolundan ilerliyor; Nietzsche’yi Karamazov Kardeşler’i yazmaya iten sebepleri sorguluyor, Balzac’ın Parma Manastırı’ndaki üslubunu inceliyor.


Pierre Bayard 1954’te Fransa’da, Amiens’te doğdu. İlk kitabı "İl etait deux fois Romain Gary", 1990’da yayımlandı. 1993’te Editions de Minuit’nin "Paradoxe" dizisini başlattı. "Roger Ackroyd’u Kim Öldürdü?" adlı kitabıyla büyük başarı kazandı (1998). Yazarın edebiyat tarihine farklı bir bakış açısı getiren "Paradoxe" dizisi kapsamında kaleme aldığı son kitap da "Enquète sur Hamlet"tir (2002).


PEKİ, YA ESERLER YAZAR DEĞİŞTİRSEYDİ?

Pierre Bayard

Everest Yayınları, 2022

Çeviri: Murat Erşen

Tür: Deneme

156 s.

Comments


bottom of page