top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Jorge Amado’nun klasikleşen eseri

Yayımlandığı ilk günden (1959) beri klasikleşen, tiyatroya ve sinemaya da uyarlanan Quincas Suçığlığı’nın Ölümü ve Ölümü hacmen küçük olsa da insanı sarhoş eden anlatımı, ilk harfinden son noktasına kadar zirveden inmeyen eğlencesiyle Brezilyalı yazar Jorge Amado’nun neden büyük bir usta olduğunu tekrar tekrar gözler önüne seriyor.Saygıdeğer devlet memuru Joaquim Soares de Cunha, huzurlu ve saygın hayatını, onu çok seven ailesini birdenbire terk edip bambaşka bir hayat kurar kendine. Artık dünyevi zevklere gark olmuştur ve tek kelimeyle serseri bir yaşam sürmektedir. En yakın dostları batakhane insanları, ayyaşlar, evsizler ve kaldırım gülleridir. Tek yaşam kaynağı ise elinden düşürmediği içkisi. O artık Quincas Suçığlığı’dır! Gün gelir, pislik içindeki bekâr odasında cansız bedeni bulunur. Terk ettiği “eski” ailesi istemeye istemeye bir cenaze töreni düzenler. Joaquim’in saygın anısını yeniden yaşatmaktır tek arzuları. Ancak Quincas Suçığlığı’nın “ayyaş” dostları cenazeye gelip onu tabutun içinde gülümser halde bulduklarında, ölmediğine kanaat getirip son bir parti için yanlarında sürüklerler. Saygın Joaquim Soares de Cunha ölmüş olsa bile Quincas Suçığlığı’nın bu fani dünyada son bir eğlenceye daha hakkı vardır ve yeniden ölecek olsa bile yeni hayatına layık bir biçimde ölmelidir…


Jorge Amado

1912’de Ferradas’da doğdu. Auricídia’da bir kakao plantasyonunda büyüdü. Cizvit kolejinde okudu ve ardından Rio de Janeiro’da hukuk öğrenimi gördü. İlk romanını 19 yaşında yazdı. Kızgın Toprak (1942) gibi ilk dönem eserlerinde kakao plantasyonlarındaki sefalet ve sömürüyü işledi. 1930’da gazeteciliğe başladı. 1946’da Brezilya Komünist Partisi’ni temsilen Kurucu Meclis’e girdi. Dönem dönem eylemleri yüzünden ülkesinden sürgün edildi, kitapları Brezilya ve Portekiz’de yasaklandı. Romanlarında ağırlıklı olarak Bahia kentindeki yaşamı, özellikle de çeşitli etnik gruplardan oluşan alt sınıfları konu aldı. 2001 yılında öldü. Kırmızı Kedi’den çıkan diğer kitapları: Tekir Kedi ile Kırlangıç Hanım (2018), Top ve Kaleci (2018), Kızıl Tarlalar (2020), Jubiabá (2021), Kum Kaptanları (2022).


İpek Gürsoy Manavbaşı

1972’de İstanbul’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar Türk Hava Yolları’nda idari görevlerde bulundu. Brezilya Eğitim Bakanlığı Portekizce Dili İleri Düzey Yetkinlik Sertifikası olan Manavbaşı 2011’den beri Portekizce-Türkçe çevirmenliği yapmaktadır. Yayınevimizden çıkan başlıca çevirileri: Adriana Lisboa, Kelebeklerin Yazı; João Amaral, Filin Yolculuğu; Gonçalo M. Tavares, Beyefendiler, Joseph Walser’in Makinesi ve Bir Adam: Klaus Klump, Teknik Çağında Dua Etmeyi Öğrenmek; Jorge Amado, Top ve Kaleci, Kızıl Tarlalar, Jubiabá, Kum Kaptanları; José Saramago, Körlük.


QUINCAS SUÇIĞLIĞI'NIN ÖLÜMÜ VE ÖLÜMÜ

Jorge Amado

Kırmızı Kedi Yayınevi, 2024

Çeviri: İpek Gürsoy Manavbaşı

80 s.

Comentários


bottom of page