top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları "Editörlüğe Giriş"

Kultura Litera'daki Seda Ateş ile Editörlüğe Giriş Çalışması başlıyor. Dört ayaktan oluşan bir dizi editörlük çalışmasının diğer ayakları: Yeni medya/içerik editörlüğü, kendi kendinin editörü olmak ve çeviri editörlüğü.


Kitabın yazardan okura yolculuğunda editör diye bir durak var. Peki bu editör tam olarak ne iş yapar? Bu çalışma editörlük mesleğinin tanımından başlayarak bir metnin okura sunulmaya hazır hale gelmesini ele alıyor. Taslak metni okurken dikkat edilecek şeylerden; hikâyeyi, kurguyu, karakterleri nasıl ele almak gerektiğinden; yazarla doğru ve dengeli bir iletişim kurmanın inceliklerinden; editörün eksikleri tamamlayıp fazlalıklardan kurtulurken yazarın cümlelerine ne ölçüde müdahale edebileceğinden bahsedilecek. Bu çalışmanın sonunda örnek bir metni inceleyip sık yapılan yanlışlara, anlam ve tutarlılık sorunlarına göz atılacak.

Seda Ateş ile Editörlüğe Giriş Çalışması dört ayaktan oluşan bir dizi editörlük çalışmasının ilk adımı. Yeni medya/içerik editörlüğü, kendi kendinin editörü olmak ve çeviri editörlüğü bu dizinin diğer ayakları. Derslere tek tek katılabileceğiniz gibi bütün programı da takip edebilirsiniz. Derslerden herhangi birine katılmak için diğerlerine katılmak ya katılmış olmak zorunluluğu yok. Kaçırdığınız dersleri geriye dönük olarak sitedeki kayıt bölümünden satın alarak da izleyebilirsiniz.*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

Editörlüğe Giriş

19 Aralık Pazar 21.00

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

Kendi kendinin editörü olma

23 Ocak Pazar 21.00

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

Çeviri editörlüğü

20 Şubat Pazar 21.00

*Seda Ateş ile Editörlük Çalışmaları

İçerik editörlüğü

20 Mart Pazar 21.00


Seda Ateş, çevirmen ve editör. Boğaziçi Üniversitesi'nde okumuştur. Uzun yıllar Robinson Crusoe Kitabevi'nde çalışmıştır. Çeşitli dergilere ve kitap eklerine yazılar yazmış, çeşitli yayınevleri ve sanat kurumları için çevirmenlik ve editörlük yapmıştır. Londra'da yaşamaktadır, şimdilerde çevirmenlik, yazar danışmanlığı ve yazar temsilciliği yapmaktadır. Ateş, Litera Edebiyat’ın da yayın kurulunda yer almaktadır.


Saat ve Yer

19 Aralık 2021

Saat 21:00 zoom Kayıt için www.kulturalitera.com

Comments


bottom of page