top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Tom'la DİSKOTEŞEM bir macera!

İngiliz yazar-çizer Liz Pichon'ın, 43 ayrı dile çevrilen ve milyonlarca satan ''Tom Gates'' serisinin 13. halkası Çılgın Macera (Gibi Bir Şey), içerdiği yüksek dozda şamata ve eğlence ile gününüzü şenlendirmeyi garantileyen gerçek bir kahkaha deposu.Şaşırtıcı yetenekleriyle herkesi kendine hayran bırakan Tom, yeni günlüğünde bu kez afili saçları, mööleyen saati ve vuvuzelasıyla dikkat çekmekle kalmıyor, aynı zamanda gerçekleşmesini dört gözle beklediği şeylerin ucundaki acı-tatlı sürprizlerle duyguları yönetmenin önemini de keşfediyor.


Başta ''Roald Dahl En Komik Kitap Ödülü'' olmak üzere pek çok 'gülücüklü' ödülle yıldızı devamlı parlayan ''Tom Gates''; kendine has esprileri, matrak tiplemeleri, çizim etkinlikleri ve oyun sayfalarıyla çocukları kitapların dünyasına yaklaştırıyor.


Tom geri döndü! Hem de HAİKU şiirleri tadında DİSKOTEŞEM bir macerayla. Eski dostumuzun keyfi tıkırında görünüyor. Zaten hayatında ne ters gidebilir ki?.. Yoksa HER ŞEY mi? Olaaamaaz dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman Tom'un yeni günlüğünde bizleri neler bekliyor, hep birlikte bakalım:


Tom'a bir süredir hediye yağıyor. Dünyayı gezmeyi bırakıp geri dönen Pet ninesi ve Joe dedesinin ona getirdikleri ile Tom'un çılgın maceralara dalması an meselesi. Günler jet hızıyla akarken, Meşelik Okulu'nda curcuna tam gaz sürüyor. Julia Morton'un partisine davet edilmediğini düşünen Gatesçik'in tadı azıcık kaçsa da sınıfta elden ele dolaşan casus kalemlerle yazılan gizli mesajlar neşesini geri getiriyor. Bu arada, Tom'un saçları ne kadar uzamış öyle! Uzaktan aynı zombiyi andırıyor. İstikamet doğru Saçtastik! Kahramanımızın kucağında top şeklinde kıvrılarak mışıl mışıl uyuyan tuhaf kokulu hayvan da nesi? Off, dedesinin ''şerbeti'' Tom'un aklını birazcık karıştırdı yine galiba. İyi ki maaile tarihî bir kale gezisi yapacaklar da kafasını biraz toparlama fırsatı bulacak. Amanın, planladıkları gezi tam da okuldaki Tropikal Disko etkinliğiyle çakışıyor! Tom her ikisine birden katılmayı nasıl başaracak şimdi?


Yaratıcı etkinlik sayfalarıyla okurlarını kitapla daha da bütünleştiren Tom Gates, bu serüveninde yine akıllara durgunluk verecek buluşlar geliştirmekten geri kalmıyor.


Okuma güçlüğü çeken çocukları kitapların renkli dünyasıyla buluşturan ''Tom Gates'' serisi, hayatı göründüğünden çok daha eğlenceli, okumayı ise tahmin edildiğinden çok daha kolay kılarak önemli bir sorumluluk üstleniyor.


Liz Pichon

Uzun yıllar, tasarımcı ve görsel sanat yönetmeni olarak çalışan İngiliz yazar ve ressam Liz Pichon'ın yarattığı ele avuca sığmaz Tom Gates karakteri o kadar beğenildi ki, Pichon bu çalışmasıyla hem son yılların en komik kitap serisine imza attı, hem de bir ödül rekortmenine dönüştü. Pichon, üç çocuğuyla Brighton'da yaşıyor.


TOM GATES - ÇILGIN MACERA(GİBİ BİR ŞEY)

Liz Pichon

Tudem Yayınları, 2023

Çeviri: İpek Güneş Çıgay

240 s.

Comments


bottom of page