top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Virgina Woolf’un iç dünyası, Anna Kavan’ın karanlığı

Virgina Woolf’un iç dünyasına, Anna Kavan’ın karanlığına, Fransa’daki Yeni Roman’ın tavrına, Samuel Beckett’in “sayıklama”larına olan edebi yakınlıkların hemen fark edilebileceği ama özgünlüğünü alabildiğine koruyan bir roman; Üç. 1973’te, otuz yedi yaşında, tıpkı roman kahramanı gibi hayatına son veren Ann Quin’in sağlığında yayımlanan dört kitabından biri.

Ann Quin, Üç’te kimi zaman noktalama işaretlerinden feragat ederek, kimi zaman günlük sayfaları veya ses kayıtları dökümleri iliştirerek metni eğip büker ve kendi kalıbına sokar.


Genç bir kadın, sallantıdaki evliliklerini sürdüren Ruth ve Leonard’la birlikte yaşamaya başlar. Kitapta yalnızca S diye anılan bu genç kadın bir gün intihar eder ve çift, onun geride bıraktığı günlükler, ses kayıtları ve görüntülerle meşgul olur ama yapbozun parçaları bir türlü birbirine uymaz.


Ann Quin (1936-1973), Brighton, İngiltere'den işçi sınıfından bir yazardı. 1960'larda BS Johnson ve Alan Burns ile birlikte İngiliz deneyselciliğinin ön saflarında yer aldı ve ayrıca 1960'ların ortalarında ABD'de yaşadı ve Robert Creeley de dahil olmak üzere ABD'li yazarlar ve şairlerle yakın işbirliği içinde çalıştı. 1973'teki ölümünden önce dört roman yayınladı: Berg (1964), Three (1966), Passages (1969) ve Tripticks (1972). Kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon ve bitmemiş son romanı The Unmapped Country (Jennifer Hodgson tarafından düzenlendi) parçası, 2018'de And Other Stories tarafından büyük beğeniyle yayımlandı. Quin'in romanı Berg, 2019'da And Other Stories tarafından yeniden yayımlandı. ardından 2020'de Three ve sonraki yıllarda kalan romanları geldi.


ÜÇ

Ann Quin

Everest Yayınları, 2022

Çeviri: Aslı Anar

176 s.

Comentarios


bottom of page