top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

6. Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'nün Kazananı Erdem Kurtuldu


Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'nün sahibi belli oldu. Ödül, Yan Lianke'nin Çince aslında çevirdiği ‘Günler Aylar Yıllar’ romanıyla Erdem Kurtuldu'nun oldu.


Altı yıl önce vefat eden Talât Sait Halman anısına, nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla başlatılan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, 20 bin TL tutarındaki para ödülü, Yan Lianke’nin Çince aslından çevirdiği 1997 tarihli romanı ‘Günler Aylar Yıllar’ı Türkçeleştirmekteki özeni, mahareti ve yetkinliği sebebiyle Erdem Kurtuldu’ya verildi.


Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Seçici Kurulu; Erdem Kurtuldu’ya verilen ödülün gerekçesini; “Ürkütücü ve zihinden çıkmayacak imgelerle örülü bu metnin kendine özgü temposunu Erdem Kurtuldu’nun büyük bir ustalıkla Türkçeye aktardığı kanaatindeyiz. Korkunçluğun da güzelliği olabileceğini hatırlatan roman, toplumsal bir alegoriyle, açlık ve susuzluktan ölmenin aşırı-gerçekçi anlatımını birleştiren zorlu bir metin. Bu zorluğun üstesinden gelebilen Türkçe metin, bizlere hem kahramanımızın yaşama inadını hem de onu çevreleyen dünyanın yıkılışının ürpertisini hissettirmeyi başarabildi” olarak paylaştı.


Başkanlığını yazar Doğan Hızlan’ın üstlendiği Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Seçici Kurulu’nda; yazar, çevirmen ve eleştirmen Sevin Okyay; yazar ve çevirmen Ayşe Sarısayın; yazar ve çevirmen Yiğit Bener ile yazar ve çevirmen Kaya Genç görev aldı.


Erdem Kurtuldu Kimdir?


Erdem Kurtuldu, 1981 yılında İstanbul’da doğdu. Kurtuldu, 2006 yılında Ankara Üniversitesi DTCF’nin Sinoloji bölümünden mezun olduktan sonra, Çin hükümetinden kazandığı bursla Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nde Çince eğitimine devam etti. 2012 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Mo Yan’dan 'Kızıl Darı Tarlaları', 'İri Memeler ve Geniş Kalçalar', 'Yaşam ve Ölüm Yorgunu', 'Değişim', 'Saydam Turp'; Yan Lianke’den 'Patlama Kayıtları' (Can Yayınları); Yu Hua’dan 'Kanını Satan Adam' ve Yan Lianke’den 'Günler Aylar Yıllar' (Jaguar Kitap) gibi eserleri Türkçeye çevirdi.
Comentarios


bottom of page