top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Altıyedi'nin “yitik ülke: çocukluk” başlığı ile 10.sayısı çıktı

Altıyedi dergisinin son sayısının konusu; yitik ülke: çocukluk.


"Louise Glück’un 'Yuvaya Dönüş' adlı şiiri şu çarpıcı dizelerle biter: 'Dünyaya bir kez çocukken bakarız / Gerisi hatıradır.' Bu dizelerde hem bir durumu kabullenme hem bir daha gelmeyecek olan zamana dönük bir hayıflanma vardır. Benzer bir yaklaşım, Jorge Amado’ya atfedilen 'İnsanlığın ana yurdu çocukluğudur' kült cümlesinde görülebilir."


10. sayının heyecan verici yazılarından Levent Turhan Gümüş’ün yazısı böyle başlıyor. Dosya yazılarıyla sayfalarımıza eşlik eden diğer isimler Ahmet Özer, Öner Yağcı, Prof. Dr. Cemal Sakallı, Hızır İrfan Önder, Meral Saklıyan, Erich Kästner (Çev. Kürşat Coşgun), Rıdvan Ardıç, Özlem Akkel, Erdem Danış, Öznur Unat, Mustafa Seyfi olurken bu sayının öykücüleri Üzeyir Karahasanoğlu, Ahmet Zeki Yeşil, Süleyman Altunoğlu, Hande Çiğdemoğlu, Uğraş Abanoz, Esra Kahya, Mükerrem Yıldız, Uğur Portakal, Barış Akkurt, Usame Yordem oldu.

Şiirleriyle İbrahim Karaca, Hilmi Haşal, Pelin Özer, Hüseyin Köse, Hasan Ünsal, Emrullah Şekerci, Özer Aykut, Diyar Atak; Hamit Kalyoncu anısına oluşturulan küçük dosyada Kürşat Coşgun, Ahmet Öztürk ve Ahmet Özer; dosya dışı yazılarıyla Tunç Tayanç, Mustafa Sezer, Doğu Karaoğuz, Ali Demir ve Özkan Mert sayfalarda yerini aldı.


Altıyedi ekibinin Öner Yağcı’yla gerçekleştirdiği nehir söyleşi ve Üzeyir Karahasanoğlu’nun Bora Ercan söyleşisi sayfalar arasında yerini alırken bu sayının soruşturmasına katılan değerli kalemler Kenan Şahbaz, Derya Sönmez, Deniz Saatkaya Eldam, M. Özgür Mutlu, Mesut Barış Güven, Nilüfer Altunkaya, Öykü Gizem Gökgöl, Seyhan Aslan Hanotte oldu.


Ön kapağı tasarımı Mine Yörük’e, arka kapağı Beysun Gökçin’e ait onuncu sayının diğer

çizerleri Kürşat Coşgun, Cemil Cahit Yavuz, Betül Sinanoğlu.


“Renkler” temasının dosya konusu olarak işleneceği on birinci sayıya altiyedidergi@gmail.com adresinden ürün göndermek, derginin tüm sayılarını anlaşmalı kitabevlerinden ya da shopier ve Dergi Kapında üzerinden temin etmek mümkün.

Σχόλια


bottom of page