top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"Ay, kan ve toprak her zaman başka bir şeyi simgeler"

Yirminci yüzyılın en büyük İtalyan aydınlarından, Cesare Pavese, Ay ve Şenlik Ateşleri’nde partizan savaşını, anti-faşist kurtuluş mücadelesini dramatik bir olay örgüsünde, bireyin tamamen dünyaya ait olmadığını teyit eden, dostluk, şehvet ve ölüme bağlayarak lirik bir biçimde anlatır.

“Bu ülke yeterince büyüktü, herkese yer vardı. Kadınlar vardı, toprak vardı, para vardı. Ama bunların hiçbiri kimsede yeterince yoktu ve kimse ne kadarına sahip olursa olsun durmuyordu, kırlar hatta üzüm bağları bile parklara benziyordu, istasyonlardaki gibi sahte ya da bakımsız tarhlar, yanmış topraklar, dağ gibi hurda yığınları.”


Nisan 1950’de yayımlanan ve eleştirmenler tarafından en güzel kitabı olarak kabul edilen “Ay ve Şenlik Ateşleri” Pavese’nin son romanıdır. Anguilla, uzakta geçirdiği uzun yıllardan sonra Langhe’deki köyüne döner; orada çocukluğunun ve gençliğinin, acı çektiği köklerinin izini sürerek zamanda bir yolculuk yapar.


Cesare Pavese (1908-1950) İtalyan yazar, şair, çevirmen ve edebiyat eleştirmeni. 20. yüzyılın en büyük İtalyan aydınlarındandır. Bir çevirmen olarak Amerikan ve İngiliz edebiyatlarının İtalya’da tanınmasını sağlamıştır. İtalya’nın önde gelen yayınevlerinden Einaudi’de faşizm karşıtı bir dergi çıkarmıştır. Siyasi görüşü nedeniyle tutuklanmıştır. Pavese edebiyat hayatına öncelikle öykü ve şiirle başlamış, daha sonra romana yönelmiştir.


Dünya çapında ün salmış bir yazar olan Pavese, “Güzel Yaz” adlı eseriyle 1950 yılında Strega Ödülü’nü kazanmıştır. Eserlerinde insan ruhunun derinliklerine ve varoluşsal sorunlara yönelir. “Yalnız Kadınlar Arasında” adlı romanda işlediği intihar konusundan, kişisel günlüğünde de söz etmiş ve kendini yalnız hissettiğini dile getirmiş olan Pavese, kırk iki yaşında, yazarlık hayatının zirvesinde, bir otel odasında kendi hayatına son vermiştir. 1957’den beri İtalya’da Pavese Edebiyat Ödülü düzenlenmektedir.


AY VE ŞENLİK ATEŞLERİ

Cesare Pavese

Yapı Kredi Yayınları, 2023

Çeviri: Yelda Gürlek

144 s.

bottom of page