top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Adnan Özveri’nin kaleminden tarihi bir roman; Bir Başka Çanakkale…

Yerin yüzlerce metre altındaki ekmek savaşından bir başka savaşa, Çanakkale Savaşı’na giden Zonguldaklı maden işçilerini anlatıyor roman. Zonguldak’tan Çanakkale’ye uzanan bu yolda lağım ustası Satılmış’la arkadaşlarının öyküsü, maden işçilerinin Çanakkale zaferindeki gerçek hikâyesini anlatan bir edebi belgesel niteliği taşıyor.


“Bir Başka Çanakkale”, ölümle burun buruna yaşamayı da dağların tepesinde kurtla kuşla yoldaşlık yaparak insanın zulmünden korunmayı da tek bir sözcükle, “mecburiyet” diyerek açıklayan madencilerin, zulme uğramışların romanı. “Bir Başka Çanakkale”, halen “yerin altında ölüm, üstünde açlık var,” demek zorunda bırakılan, hak ettikleri verilmeyen, “mecburiyetle” eğitilenlerin, bu ülkenin kaderini nasıl belirlediğini anlatan bir roman.

Bu kitap aynı zamanda, öldürmekten haz duymayan ancak konu vatan toprağı olunca onca ezilmişliğini ve horlanmışlığını bir yana bırakıp, bir ölümden diğerine koşanların yurt sevgisinin sınırsızlığının da destansı bir anlatımı.


Adnan Özveri, İlk ve ortaokulu Şarkışla, liseyi Sivas’ta bitirdikten sonra Zonguldak’ta maden mühendisliği okudu. 1985 yılında Varlık Dergisi’nde öykü ve şiirleri, Gırgır Dergisi’nde mizah öyküleri yayınlandı. Daha sonra özel nedenlerle uzun süre ara verdiği edebiyata, 2003 yılında yayınlanan üç mizah kitabıyla geri döndü. Sonra çocuk edebiyatına yöneldi. Üçü roman olmak üzere kırkın üzerinde çocuk kitabı ve çeşitli dergilerde yayınlanan şiirleri bulunmaktadır. Ayrıca uzun yıllardır yakından ilgilendiği ve edebiyatın anası olarak gördüğü mitoloji alanında yazdığı romanı, 2016 yılında “Sümer’in Şifreleri” adıyla yayınlandı.

2000 yılından sonra uzunca bir dönem Kafkas Dernekleri Federasyonu yayın organı Nart Dergisi’nin yayın kurulunda bulundu, bu dergiye şiir ve çocuk öyküleri yazdı. 2011 yılında Türkiye’deki Kafkas kökenli yazarlarla birlikte Kafkasyalı Yazarlar Birliği’nin kuruluşunda yer aldı ve iki dönem bu birliğin başkanlığını yürüttü.


BİR BAŞKA ÇANAKKALE

Adnan Özveri

Nota Bene Yayınları, 2021

336 s.

Kommentarer


bottom of page