top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kurmaca ile anıların üstün nitelikli, Borgesvari birleşimi

Jay Parini'nin Borges ve Ben isimli anı-romanı, Borges severler için lezzetli bir ziyafet. Henüz okumayanlar içinse pek çok kişinin edebiyata dair düşüncelerini değiştiren bir yazara bir giriş kapısı.

Ian McEwan'ın arka kapak yazısından: "Çok eğlenceli, zekice kotarılmış, duygulandırıcı, edebiyat sevgisiyle, manzara sevgisiyle ışıl ışıl parlıyor. Parini, Borges'i ve İskoçya'yı nefis betimlemiş, derin bir sevgiyle bakmış onlara, zaman zaman da hırçınlaşmış, ama gülünesi bir hırçınlık bu. O büyük adamın bu sayfalardan savrularak çıkıp bizi olağanüstü zeki, serbest çağrışımlı ve kurnaz felsefi konuşmaları ve edebi sohbetiyle tavlayıp büyülemesi için bir romancının bütün sanatını, gerçeği farklı gösteren bütün numaralarını kullanmış.


Ya Borges'in o bitmeyen talepleri... bir solukta okudum. (Parini'nin Borges ile aynı yatakta yatmasını) gece okurken öyle güldüm ki, yanımda yatan eşim uyuyamadı. Ama sonunda, gözlerim yaşardı; kitaptaki karakterlerden ayrılmak üzdü beni. Yaşlı, kırılgan, kör bir adamda bu denli psikolojik güç, bu denli dünyevilikten uzak bir masumiyet olması anlaşılır gibi değil, başkaları üzerinde nasıl bu denli ıslah edici kontrol sahibi olduğu da; ama Jay Parini, kurmaca ile anıların üstün nitelikli, Borgesvari birleşiminde bizi buna müthiş inandırıyor."


Jay Parini 2 Nisan 1948 tarihinde ABD Pittston Pennsylvania’da doğdu. Toplamda 14 adet kitabın yazarı olan Jay Parini, Edebiyat, Amerikan Edebiyatı, İngiliz Edebiyatı, kategorilerinde eserler yazmıştır.


Jay Parini'nin başlıca kitapları arasında Benjamin Dar Geçitteki Aydın ve Son İstasyon sayılabilir.


BORGES VE BEN

Jay Parini

Sia Kitap, 2021

Çeviri: İlknur Özdemiz

296 s.

Comments


bottom of page