top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Yerini Yadırgayanlar

Cihan Çakan ikinci öykü derlemesi Yerini Yadırgayanlar’da günümüzün sert atmosferini kırılgan ruhlar ve bıçak sırtı ilişkiler üzerinden anlatıyor.Bir yanıyla taşranın tekinsizliğini yoklayan öyküler bir yanıyla şehrin girdaplarında kol geziyor. Bazen bir âşık, bazen yavru bir kedi, bazen de bir çiçek her an yerini yadırgayanlardan biri olabiliyor.


Cihan Çakan toplumsal meseleleri dert edinirken daha çok bu meselelerin görünmeyen yanlarıyla ilgileniyor. Onun öykü kişileri toplumsal olanın tam içindeyken kendi dünyalarında aşklarıyla, umutlarıyla, hayal kırıklıklarıyla yaşama sancıları çekiyor.

Yerini Yadırgayanlar yalın dili, çarpıcı anlatımı ve katmanlı hikâyeleriyle kendinden uzun süre söz ettireceğe benziyor.


Cihan Çakan

1987 yılında Erzincan’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Uzun süre Van ve Mardin’de köy öğretmenliği yaptı. Şu an İstanbul’da öğretmenliğe devam ediyor. Öyküleri Notos, Sözcükler, Ecinniler, yenie, şahsiyet ve Trendeki Yabancı’da yayımlandı. İlk kitabı 2017 yılında yayımlanan Çember adlı tiyatro oyunudur. Miyase ile Teberdar, Masalın Doğusu, 40. Gece Aydın Üstüntaş Geleneksel Anadolu Tiyatrosu Oyun Yazma Yarışması’nda birinciliğe değer görüldü ve bu ödülü üç yıl peş peşe alan ilk isim oldu. Ayrıca Derin Mutsuzluklar Anatomisi Nilüfer Belediyesi Mitos-Boyut Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda birinciliğe; Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması’nda Arka Bahçe ikinciliğe, Benim Annem Cumartesi üçüncülüğe değer görüldü. 4 Kadın Sevda Şener Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması’nda övgüye değer bulundu. Yazarın tiyatro oyunları farklı yayınevleri tarafından yayımlanırken oyunlarının sahne okumaları GalataPerform, ikincikat ve Bilkent Ana Sahne’de yapıldı. Derin Mutsuzluklar Anatomisi Nilüfer Kent Tiyatrosu tarafından radyo tiyatrosu olarak okundu.


YERİNİ YADIRGAYANLAR

Cihat Çakan

Notos Kitap, 2023

Tür: Öykü

132 s.bottom of page