top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Karamsar bir komedi

Velibor Çoliç’in Avrupa tarihinde son yüz senenin üç büyük trajedisinin ve kötülüğün su yüzüne çıktığı üç olayın ortasında yer alan Ederlezi adlı kitabı, Suat Başar Çağlan'ın çevirisi ile Türkçede!


Velibor Çoliç’in romanı, Azlan adındaki Roman müzisyenin 20. yüzyıldan 21. yüzyıla uzanan ve üç ömre yayılan hikayesini anlatıyor. Azlan ve orkestrası Avrupa tarihinde son yüz senenin üç büyük trajedisinin ve kötülüğün su yüzüne çıktığı üç olayın ortasında yer alıyor. 1943 yılında Nazi güdümlü Hırvatların idaresindeki ölüm kampında, 1993 yılında Yugoslavya’nın parçalanmasında ve 2009’da evrakları olmadan Fransa’daki mülteci kampında görülüyor.

Başkahramanın her seferinde ölüp aynı isimle yeniden dünyaya geldiği tuhaf ve renkli akışın içinde, Romanların tarih boyunca yaşadığı dram “karamsar komedi” üslubuyla, alkol, müzik ve Roman halkının özgün kültürel özellikleri, gelenekleri ve özdeyişleriyle aktarılıyor.


Velibor Çoliç, 1964 yılında Bosna'da doğdu. Madrid, grenade ou n'impote quelle autre ville adında bir şiir-roman yazdı, öyküleri Zagreb'de yayınlandı. Bir kamptan kaçarken yaralandı ve sürgüne gönderildi. Türkiye'de, ilk kez 1996 yılında piyasaya çıkan Bosnalılar ve 2000 yılında çıkan Amadeo Modigliani'nin Olağanüstü Kısa ve Garip Hayatı adlı kitaplarıyla tanınmaktadır. 2020 yılında Kutu Yayınlarınca Bosnalılar'ın yeni edisyonu yayımlanmıştır. Yazar, Fransa'da yaşamaktadır.


EDERLEZİ

Velibor Çoliç

Livera Yayınevi, 2021

Çeviri: Suat Başar Çağlan

Commentaires


bottom of page