top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Esrik Ağacın Meyvesi

Kolombiya’dan ABD’ye göçtükten sonra yazdığı ilk romanı Esrik Ağacın Meyvesi ve ardından gelen Pulitzer, Ulusal Kitap ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri ödüllerinde finale kalan otobiyografik kitabı The Man Who Could Move Clouds ile dikkat çeken Ingrid Rojas Contreras, son dönemin genç Latin Amerikalı yazarlarının parlak örneklerinden.Kolombiya’nın çalkantılı tarihinde örgütlerle askerlerin, gerillalarla paramiliterlerin durmaksızın savaştığı, kimin kim olduğunun anlaşılmadığı zamanlarda bir çocuğun gözünden bir büyüme, aile ve göç romanı. Kolombiya Petrol Şirketi’nde çalışan babası, suikasta uğrayacak siyasi lider Galán hayranı annesi ve kendisinden iki yaş büyük ablasıyla birlikte yaşayan küçük Chula’nın hayatı evlerine çalışmaya gelen Petrona adlı kızla değişecektir. Pablo Escobar ve adamlarıyla büyük kavgaya tutuşmuş Kolombiya’da siyasi şiddetin ve terörün yoğunlaşmasıyla seyri değişen toplumsal mücadelenin gidişatı, gecekondu mahallelerinden gelen genç Petrona’nın hayatını ayrı, orta sınıf Santiago ailesini ayrı altüst edecektir.


Yoksulluğun ve gerilla mücadelelerinin kavurduğu mahallelerden çıkıp güvenlikli sitelere hizmet etmeye gelenlerin, siyasi kavgaların teröründe kaçırılanlarla heba olanların, yaşamın koşullarını asla kendileri belirleyemeyenlerin romanı.


Ingrid Rojas Contreras Bogota, Kolombiya'da doğdu ve büyüdü. The Man Who Could Move Clouds adlı anı kitabı Pulitzer Ödülü, Ulusal Kitap Ödülü ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü Finalisti olmuştur. Aynı zamanda California Kitap Ödülü'nü de kazanmıştır. İlk romanı Fruit of the Drunken Tree, California Kitap Ödülleri'nde İlk Kurgu dalında gümüş madalya kazanmış ve New York Times editörünün seçimi olmuştur. Denemeleri ve kısa öyküleri New York Times Magazine, The Cut, Zyzzyva ve başka yerlerde yayımlandı. Rojas Contreras Bread Loaf Writer's Conference, VONA, Hedgebrook, The Camargo Foundation ve National Association of Latino Arts and Culture'dan çok sayıda ödül ve burs almıştır. Saint Mary's College'da Misafir Yazar olarak görev yapmaktadır. Kaliforniya'da yaşamaktadır.


ESRİK AĞACIN MEYVESİ

Ingrid Rojas Contreras

İthaki Yayınları, 2024

Çeviri: Peren Gülmez

344 s.

Comments


bottom of page