top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Doğu Yücel'in distopik novellası

Doğu Yücel, on iki öyküden oluşan Güneş Hırsızları'nda büyülü gerçekçilikten masal edebiyatına, korkudan bilimkurguya ustaca uzanıyor.


Sabah uyanıyorsunuz, bir bakıyorsunuz her yer karanlık, Güneş yok! Işığa duyarlı bir uzaylı ırkı Dünya'da yaşayabilmek için Güneş'e perde çekmiş, insanlığı karanlığa, umutsuzluğa hapsetmiş. Doğu Yücel, insanlığın direnişini anlattığı distopik novellası "Güneş Hırsızları"na ek olarak büyülü gerçekçilikten masal edebiyatına, korkudan bilimkurguya uzanan on bir öyküyle okurların karşısına çıkıyor.

Bu öykülerde her an her şey olabilir: Sinemaya tek başına gittiğinizde kendinizi izlediğiniz filmin içinde bulabilir ya da Beşiktaş-Kadıköy vapurunda galaksiler ötesinden gelen bir uzaylıya âşık olabilirsiniz. Yazar, sıradan insanların başına gelen sıra dışı hikâyeleri anlatırken okurlara sorular da yöneltiyor: Rüyaları biçimlendirebilir miyiz, ilham perileri gerçek olabilir mi, Dünya'nın asıl sahipleri kim, öpüşürken neden gözlerimizi kapatırız? gibi... Ve bu sorular, gülümseten metaforlar ve zengin bir hayal gücüyle beklenmedik yanıtlara kavuşuyor.


Ayaklarınızı yerden kesen ama ayakları her daim yere basan hikâyeler bunlar. Ne de olsa gerçek biraz da düşlerde saklıdır.


Doğu Yücel, İstanbul'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları İzmir'de geçti. 1995'te İzmir Amerikan Koleji'nden mezun oldu. 1997'de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması'nda, 1999'da Nostromo Bilimkurgu Kısa Öykü Yarışması'nda başarı ödülleri kazandı. Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları isimli ilk öykü kitabı 2000'de yayımlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü'nden lisans, İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı. 2002'de ilk romanı Hayalet Kitap yayımlandı. Bu romandan uyarlanan Okul (2004) filmi ile Küçük Kıyamet'in (2006) senaryolarına imza attı. Varolmayanlar (2011), Kimdir Bu Mitat Karaman? (2017) ve Beter Ol Mitat Karaman! (2022) isimli romanları ve Güneş Hırsızları (2014), Öldüğünü Google'dan Öğrenen Adam ve Diğer Tuhaf Hikâyeler (2019) isimli öykü kitaplarıyla yazın yolculuğuna devam etti. Son olarak Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle - Erkekler Yalnızlıklar isimli öykü derlemesine katılan yazar Sanatçı Öyküler (2011), Kar İzleri Örttü (2012), Güçoburlar (2015) ve İstanbul 2099 (2019) gibi seçkilerde yer aldı. Çeşitli yayınlarda sinema, müzik ve edebiyat yazıları yayımlanan Yücel'in Kimdir Bu Mitat Karaman? romanı geçtiğimiz yıl sinemaya uyarlandı.


GÜNEŞ HIRSIZLARI

Doğu Yücel

Can Yayınları, 2022

Dizi: Can Çağdaş

Tür: Öykü

312 s.

Comments


bottom of page