top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Anton Çehov’un zihnine girmeye hazır mısınız?

Anton Çehov'un bir yazarın yaşamak ve düşünmek arasında nasıl bir yolculuğa çıktığını anlatan eseri, Hayata ve Edebiyata Dair Notlar, Aybüke Sude Anbarlı'nın çevirisiyle Türkçede.


Dünyanın en çok okunan yazarlarından ve eserleriyle kendinden sonraki birçok yazarı önemli ölçüde etkileyen Anton Çehov’un Hayata ve Edebiyata Dair Notlar isimli bu eserinde, bir yazarın yaşamak ve düşünmek arasında nasıl bir yolculuğa çıktığını göreceksiniz.

Hikâyeleri, piyesleri ve romanlarıyla dünya yazınına önemli izler bırakan Çehov, bir eseri yazmaya başlamadan önce, çoğu yazar gibi belirli notlar tutuyor ve ardından bu notlarını eserinde kullandıktan sonra onları karalıyordu. Elinizdeki eser, Çehov’un yazmayı planladığı eserleri için tuttuğu fakat vefatı sebebiyle kullanamadığı notları içeriyor. Bu notlarla, Çehov’un meşhur eserlerinin arka planlarına dair birçok sırlı meseleyi çözümleyebileceksiniz. Ayrıca 1896 - 1903 yılları arasında tuttuğu kısa günlüğünü de bu kitabın tamamlayıcı bir parçası olarak sunmaktayız. Bu günlükte de Tolstoy’dan Ayvazovski’ye kadar birçok önemli şahsiyet ile karşılaşacaksınız.


Anton Pavloviç Çehov, Rus oyun ve kısa öykü yazarıdır. Kısa öykü alanında tarihteki en büyük yazarları arasında sayılmaktadır. Oyun yazarı olarak kariyerinde dört klasik eser üretmiş ve en iyi kısa öyküleri, yazarlar ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almıştır.


HAYATA VE EDEBİYATA DAİR NOTLAR

Anton Çehov

Epona Yayınları, 2021

Çeviri: Aybüke Sude Anbarlı

94 s.Comments


bottom of page