top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

"Farklı olmak iyi bir şey değildir."

Hırsız Var'da Hüsnü Arkan'ın son 20 yılda değişik mecralarda yayınladığı, hallerimizi kendine özgü iğneleyici ve eğlenceli üslubuyla mercek altına aldığı, düşündürüp gülümsettiği yazıları yer alıyor.

“Benzemek iyidir. Herkes ne yapıyorsa onu yapacak, herkes ne düşünüyorsa onu düşüneceksin! Sabahın köründe kepengi açacaksın, akşamın karanlığında kapatacaksın! Eve dönüp yemeğini yiyecek, uyuyacaksın… Etliye sütlüye karışmayacaksın, hırlıya hırsıza bulaşmayacaksın. Tezgâhta yerini alacak, göze hoş görüneceksin. Estetiği bozmayacaksın, hamileysen sokağa çıkmayacaksın. Çıkarsan hafazanallah Çanakkale domatı gibi ortada kalırsın, göz zevkimizin içine edersin.


Farklı olmak iyi bir şey değildir.

Farklı olanlar, farklı düşünenler marjinaldir. Çanakkale domatı, Çengelköy hıyarı, muzu soymayı akıl eden o ilk genç maymun… Bunların alayı marjinaldir.”


Temmuz 1991’de “Bir Yalnızlık Ezgisi” isimli ilk solo albümünü yayımlayan Hüsnü Arkan, Emin İgüs’ten sonra 1993’te “İstavrit” albümüyle vokalist, söz yazarı ve besteci olarak Ezginin Günlüğü’ne katıldı. Nadir Göktürk ile birlikte 1993’ten bu yana çıkan Ezginin Günlüğü albümlerinin mimarlarından olan Arkan, aynı zamanda “Ölü Kelebeklerin Dansı”, “Menekşeler Atlar ve Oburlar”, “Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer”, “Uyku”, “Mino’nun Siyah Gülü”, “Hırsız ve Burjuva”, “Gülhisarlı Terziler” adlı yedi romanının yanında Hiçe Doğru ve “Naş” adlı iki şiir kitabı yayınladı.


Hüsnü Arkan 2015 yılında yayınladığı Hırsız ve Burjuva isimli kitabıyla 44. Orhan Kemal En İyi Roman ödülünün de sahibi oldu. 2010 yılında Ezginin Günlüğü grubundan ayrılan sanatçı, 13 Ocak 2011’de “Solo” isimli ikinci albümünü yayımladı.


İlk single çalışması olan 5 Mayıs’ı Ekim 2011’de piyasaya süren Hüsnü Arkan, 4 Mart 2013 tarihinde ise “Yalnız Değiliz” isimli üçüncü albümüyle adından söz ettirdi. Ekim 2015’de yayınlanan dördüncü solo albümü Kırık Hava ile beğeni toplayarak geniş kitlelere ulaşan Hüsnü Arkan, konserlerine de edebiyat çalışmalarına da ara vermeden devam ediyor.


HIRSIZ VAR

Hüsnü Arkan

Sia Kitap, 2023

Tür: Deneme

216 s.

Comments


bottom of page