top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hoda Barakat'tan ödüllü bir roman: ''Akdeniz Sürgünü''

Kitapları dünyanın çeşitli dillerine çevrilen çağdaş dünya edebiyatı yazarlarından Hoda Barakat'ın, kendisine Necib Mahfuz Edebiyat Ödülü de kazandıran Akdeniz Sürgünü adlı romanı Türkçede. Barakat bu romanında, iç savaş sonrası harap olmuş Beyrut'ta, babasının kumaş dükkânının yıkıntıları arasında hayatta kalmaya çalışan, halüsinasyonlar gören yalnız bir adamın çokkatmanlı hikâyesini anlatıyor.


Issız, yer yer gerçeküstü ve hatta distopik sayılabilecek bir şehir manzarası fonunda, hayal ile gerçeğin birbirine karıştığı metinde yazar, Doğu Akdeniz kültürünü ve felsefesini incelikli bir şekilde yansıtıyor, Lübnan'ın zengin kültürel kumaşının nasıl dokunduğuna dair şiirsel bir anlatı sunuyor.


Güçlü tarihsel arka planında, Orta Doğu'daki giyim tercihlerinin evrimine ve bunun günlük hayattaki etkilerine de yer veren roman; geriye dönüşlerle örülü hikâyesini savaş, travma ve insan üzerinden şekillendiriyor.


''İpekten kadınlar vardır; annen de ipekten, büyüdüğünde sen de anlayacaksın.''


Akdeniz Sürgünü, Lübnan İç Savaşı'nın yaşandığı puslu yıllara götürüyor, Beyrut'u yerle bir eden bombardımanlardan birinde harap olmuş bir kumaşçı dükkânının kapılarını sonuna kadar açıyor. Kumaşlar ve renkler arasında buğulu bir kompozisyon kuran yazar Hoda Barakat; okuru, dünyaya bir de ketenin, kadifenin, ipeğin, dantelin yani kumaşların gözünden bakmaya çağırıyor. Baba yadigârı bir dükkânın yıkıntıları arasında, sanrıların ve halüsinasyonların esiri olmuş bir adamın geçmişiyle hesaplaşmasını gözler önüne seren eser; kâbusu andıran bir şehirde, eski güzel anıların, tekinsiz mutlulukların izini süren kahramanının iç dünyasını ustalıkla aktarıyor. Okurlar, kitabın yaydığı eski Beyrut ışıltısı eşliğinde insan ruhunun karanlık dehlizlerinde dolaşırken, rengârenk kumaşların iyileştirici özelliğini âdeta teninde hissediyor.


Damıtılmış hikâyesinin yanı sıra üslubu ve diliyle de farklılaşan Akdeniz Sürgünü, Beyrut'u yaşayan ve yaşatan, sofistike bir metne dönüşüyor giderek.


Hoda Barakat Hakkında:


1952 doğumlu yazar, Lübnan Üniversitesi'nde Fransız Edebiyatı üzerine okudu. Paris'te doktorasına başlayan Barakat, iç savaş nedeniyle ülkesine geri döndü. Bu süre boyunca öğretmenlik, çevirmenlik ve gazetecilik yaptı. Travma ve savaş gibi temalara odaklanan yazarın kitapları İngilizce, Fransızca, İbranice, İtalyanca, İspanyolca, Yunanca, Danca ve Türkçe gibi pek çok dile çevrilmiştir. Akdeniz Sürgünü adlı romanı, 2000 Necib Mahfuz Roman Ödülü'ne değer görülmüştür. Yazarın yayımlanmış altı romanı, iki oyunu ile bir öykü ve anı kitabı bulunmaktadır. The Kingdom of This Earth adlı romanı 2015'te Man Booker Ödülü'nde finale kalmıştır. Uzun süre Beyrut'ta yaşadıktan sonra Paris'e yerleşen Barakat, çalışmalarını Fransa'da sürdürmektedir. savaş, travma, mücadele, lübnan, beyrut, akdeniz kültürü, kumaş tarihi


AKDENİZ SÜRGÜNÜ

Hoda Barakat

Çeviren: Mustafa İsmail Dönmez

DeliDolu, 2021

168 s.


Comments


bottom of page