top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Lâle Müldür’ün şiirleri Ercan Arslan’ın resimleriyle buluştu

Lâle Müldür’ün şiirleriyle Ercan Arslan’ın resimlerinden oluşan Kadınesk Yapı Kredi Yayınları şiir dizisinden çıktı.

Kadınesk adıyla yayımlanan kitaptaki şiirler Lâle Müldür’ün 2016 baharında Berlin’de Ercan Arslan ile karşılaşmasından bir gün sonra, ressamın atölyesinde geçen gecelerde yazılmış.

Lâle Müldür, sunu yazısında şiir-resim buluşmasını şöyle değerlendiriyor: “Şiir ve resim başka bir şey. Kendinin binlerce mil ötesine gidebiliyorsun. Bu resimlerde, tıpkı iyi müziğin tanımında olduğu gibi, aynı zamanın içinde tekrar eden bir ritim var. Bütün etüt boyunca bu müziğin içinde gidip geliyor, sallanıyordum. Ercan Arslan’ın resimlerindeki ritmi yakalayıp müziğinde gezindiğimde aynı yalpalanma duygusuna kapılıyordum. Bir müziği devreder gibiydim. Yıldızella burada işte.”


Lâle Müldür (Aydın, 1956) Robert Kolej’den sonra şiir bursu alarak Floransa’ya gitti. ODTÜ Elektronik ve Ekonomi bölümlerine devam etti. 1977’de Manchester Üniversitesi Ekono­mi Bölümü’nden lisansını, Essex Üniversitesi Edebiyat Sosyolojisi Bölümü’nden master derecesini aldı. 1980’den itibaren “Yeni İnsan”, “Yazı”, “Gösteri”, “Defter”, “Şiir Atı”, “Oluşum”, “Mor Köpük”, “Yönelişler”, “Sombahar”, “kitap-lık” dergilerinde şiirleri, yazıları yayımlandı. 1999’da “Radikal” gazetesinde yazdı. Bazı şiirleri bestelendi (Destina, La Luna), filmlerde kullanıldı. Şiirlerinden bir seçki Water Music adıyla Dublin’de (Poetry Ireland, 1998), Fransız ressam Colette Deblé’nin resimleri üzerine yazdığı şiirler Fransızca olarak “Ainsi parle la Fille de pluie” (Yağmur Kızı Böyle Diyor) adıyla Fransız Enstitüsü’nde, Donny Smith’in çevirdiği seçme şiirler kitabı (I Too Went to the Hunt of a Deer) 2008’de Türkiye’de, “Ein Adler springt aus meiner stirn” (Alnımdan Fırlayan Bir Kartal) adlı bir seçki ise 2016’da Almanya’da yayım­landı. Yurtdışındaki birçok toplantıda Türkiye’yi temsil etti, Amerika’da yayımlanan Türk şiiri antolojisinde “80’lerde başlayan krizi aşan bir şair” olarak anıldı.


KADINESK

Lâle Müldür

Yapı Kredi Yayınları, 2022

Resimleyen: Ercan Arslan

Editör: Murat Yalçın

80 s.

Comments


bottom of page