top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Fantastiğin ve gerçeküstünün karanlık öykü derlemesi

Lanetli Tavşan, Güney Koreli yazar Bora Chung’un büyülü gerçekçilik, korku, masal ve bilimkurgu türündeki öykülerini bir araya getiriyor. Chung fantastiğin ve gerçeküstünün imkânlarını incelikle kullanarak kapitalizmin ve ataerkinin modern toplumda yol açtığı şiddeti ve dehşeti gözler önüne seriyor.

Kişiye özel hazırlanan lanetli eşyalar, banyodaki atıklardan vücut bulan bedenler, bilinç kazanan tekinsiz robotlar, intikamcı tilkiler ve daha fazlası bu karanlık öykü derlemesinde kendine yer buluyor.


Bora Chung, 1976'da Seul'de doğdu. Üç roman ve üç kısa öykü koleksiyonu yazdı. Chung, Yale Üniversitesi'nden Rusya ve Doğu Avrupa bölgesi çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine ve Indiana Üniversitesi'nden Slav edebiyatı alanında doktora derecesine sahiptir. Halen Yonsei Üniversitesi'nde Rus dili ve edebiyatı ve bilim kurgu dersleri vermekte ve modern edebi eserleri Rusça ve Lehçe'den Korece'ye çevirmektedir. Kısa öykü koleksiyonu Cursed Bunny, 2022 Uluslararası Booker Ödülü için kısa listeye alındı.


LANETLİ TAVŞAN

Bora Chung

İthaki Yayınları, 2022

Çeviri: Sevda Kul

Comments


bottom of page