top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Mutlu Beslenme sesli kitap severlerle buluşuyor! 🎧💙

Uzun yıllardır okurlarıyla buluştuğu blog sayfası ve sosyal medya hesaplarında ürettiği sağlıklı yaşam içerikleriyle hayatlara dokunan Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu ve MBSR eğitmeni Sema Özpekmezci'nin ikinci kitabı Mutlu Beslenme sesli kitap dinleyicileri için Storytel'de.

Nefes egzersizlerinden meditasyona, farkındalık çalışmalarından sağlıklı alternatif tariflere, yemekle olan ilişkimize yepyeni bir gözle bakmamızı sağlayan içeriklerle bezenmiş Mutlu Beslenme şimdi sesli kitap dinleyicileri için Storytel’de!

"Belki de hepimiz, hayatımızın belli dönemlerinde sağlıklı beslenmenin ucundan tuttuk. Bunu bir süre devam ettirdik ama sonra kendimizi bir anda abur cubur yerken bulduk. Peki, ne oldu da sağlıklı beslenmeyi bir türlü sürdüremedik? Neden bitip tükenmeyen diyet döngülerinde kaybolurken bulduk kendimizi? Aslında nasıl sağlıklı beslenileceğini hepimiz bilsek de işin içine stres faktörünü, duygusal boşlukları katmayı unuttuk. Zihnimiz o an orada değilse, farkındalıkla düşünüp hareket etmiyorsak ve en önemlisi kendimize özşefkat göstermiyorsak yalnızca zaman kaybediyoruz demektir."


Sema Özpekmezci, 1978 yılında Melbourne/Avustralya’da doğdu. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Yirmi yedi yaşında Tip 2 Diyabet teşhisi aldı. Kendi hastalığını iyileştirmek için çıktığı yolda hem hayatını hem de kariyerini değiştirdi. 2017’de Institute for Integrative Nutrition’da Bütünsel Beslenme eğitimi aldı. Ardından Institute for Functional Medicine’da Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimi aldı ve başarı ile bitirdi. Yaşam biçiminin, hayata bakışın, stres kontrolünün beslenme ve hastalıklarla olan bağlantısına çalışmak için Mindfulness (Farkındalık) Temelli Stres Azaltımı (MBSR) eğitmeni oldu. Farkındalık temelli tüm yaklaşımlara olan tutkusunu, beslenme ile birleştirerek MBEAT (Mindfulness Based Eating Awareness) Eğitmenliği ve Mindfulness Temelli Yoga Eğitmenliği programını bitirdi. Bedene, sağlığa ve beslenmeye yaklaşımını tam bütünsel çerçeve içine almıştır.


On sene Tip 2 Diyabet ile savaşan ve sonunda onu yenen, sağlıklı yaşam ve beslenme ile mutluluğu bulmuş biri. Şekerle savaşmak birinci amacı; bu yolculukta öğrendiklerini paylaşmak, sağlıklı beslenme felsefesini en uygulanabilir biçimde anlatmak, sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin elinden tutmak da ikinci yaşam amacıdır. Hayvanları, köpekleri, sonbaharı, sporu, ağacı, yaprağı, yağmuru, rüzgârı, toprağı seven bir dünyalı olarak evrende kendisine ayrılan yeri, diğer canlılara ve insanlara en faydalı olacak şekilde doldurmaya çalışıyor.


MUTLU BESLENME

Sema Özpekmezci

Küsurat Yayınları, 2021

228 s.Comentarios


bottom of page