top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kötü mü, kendi büyüklüğünde bir yalanım işte, Kelime’yim ben

Faruk Duman, 2001 yılında çıkan Nar Kitabı’nda, anlamını sözcüklerin çağrışımlarıyla çoğaltan, yoğunlaştırılmış bir dilin imgelerle yüklü dünyasına götürüyor okurunu. Cenkler anlatıyor, düğünler, dernekler, masalsı aşklar, hatta masallar anlatıyor; konaklarla, atlarla, kılıçlarla, sevdalarla dolu topraklarda dolaştırıyor.

Benzersiz bir ustalıkla yaratılmış ölçülü, şiirsel diliyle öne çıkıyor Nar Kitabı.

“Gece vaktiydi. Geceye meydan okumaydı. Söylenenlere göre –ki bu hiçbir zaman tam olarak bilinemeyecek– babam, annemin başına kötü işler açan bir yanaşmayı öldürüp bir yerlere gömmüş. Herkesin bildiği bu gerçek, ortak bir sırra dönüşmüş, kısa bir süre içinde. Gerçi kimsenin kimseden bir saklısının olmasına gerek yokmuş, ama böyle olmuş yine de. Ne tuhaf. Bir yalanı –aşikâr bir yalanı– iki kişinin, üç kişinin, dahası, bir köyün konuşması. Dahası, yalanın dallanıp budaklanması. Öyle ya, yalana bir cümle eklemekten daha zevkli ne olabilir. Kötü mü, kendi büyüklüğünde bir yalanım işte, Kelime’yim ben. Kötü mü, kendi büyüklüğünde bir yalanım işte, Kelime’yim ben.”


1974 Ardahan doğumlu olan Faruk Duman, Ankara Dil ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünden mezun olmuştur. Yazarın öyküleri 1991 yılından bu yana Yazıt, Damar, Adam Öykü ve Papirüs gibi dergilerde yayınlanmıştır.


Faruk Duman, 1996 yılında Çankaya Belediyesinin Öykü-Şiir Yarışmasında Çocuk Öyküleri dalında ikincilik almıştır. Yazar bu öyküleri daha sonra Mızıkçı Mızıka adı ile yayınlamıştır.

1998 yılında Orhan Kemal ödülleri öykü dalında ikincilik ödülü kazanmış, 2000 yılında Sait Faik Hikaye Armağanı, 2004 yılında Haldun Taner Öykü Ödlü ve 2010 yılında Yunus Nadi Roman Ödülünü kazanmıştır.

NAR KİTABI Faruk Duman

Yapı Kredi Yayınları, 2022

Editör: Murat Ömer Yalçın

88 s.

Comments


bottom of page