top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Notos'un Ocak-Şubat sayısı çıktı

Notos yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla Ocak-Şubat, 95. sayısında Gülten Akın’a yöneliyor.


Şiirin edebiyatımızda ayrı, apayrı bir yeri var. Uzak bir geçmişten bugüne kesintisiz bir tarihi, birikimi, kuşaktan kuşağa aktarılan zenginliği onu doruk noktasına çıkarmıştır. Hem şiir sanatımızın bütünü için böyle bu hem de onun öyle şairleri var ki, onlar dünya şiirinin de önemli şairleri arasında yer alır. Gülten Akın, büyük şairlerimizden.

Notos’un Gülten Akın dosyasında Mehmet Can Doğan, Mahmut Temizyürek, Elif Sofya, Haydar Ergülen, Akif Kurtuluş, Şükrü Erbaş ve Yücel Kayıran’ın yazıları; Vuslat Çamkerten, Virginia Elena Patrone ve Kaan Bağcı’nın desenleri yer alıyor.


Notos’un bu sayısında Türkçede Okurken Ne Görürüz? kitabıyla tanınan Amerikalı kitap tasarımcısı ve yazar Peter Mendelsund ile bir söyleşi var.


Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Pınarnaz Eren, Alper Güngör, Aslı İdil Kaynar, Cansu Eylül Yapıcı, Özge Kılıçoğlu, Fulya Kılınçarslan, Başak Bingöl Yüce ve Esin Akşar yer alıyor.


Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Nilüfer Kuyaş okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Türker Ayyıldız ise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor. Nurhan Şahinkaya ve Deniz Faruk Zeren kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.


Fotoğraf-Yazı bölümünde Şener Yılmaz Aslan’ın fotoğrafını Şener Özmen kısa bir anlatıyla yorumluyor.


Kitaplık bölümünde Banu Yıldıran Genç André Aciman’ın Mısır’dan Çıkış adlı anı kitabını, Serkan Parlak Cemil Kavukçu’nun Boş Zamanlar adlı öykü kitabını, Esra Karadoğan Can Gürses’in Bir Ömrün Takvimi adlı romanını ve Şenay Eroğlu Aksoy Erkan Karaaslan’ın Kaplumbağalar Ölmesin adlı öykü kitabını inceliyor.


Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Gülten Akın, Natalia Ginzburg, Doğuş Benli, Remzi Karabulut, Onur Akyıl, İlay Bilgili, Özlem Dikeçligil, Yapıncak Gürerk, Aylin Sökmen, Yurdagül Gündoğan, Kansu Oğuz Canbek.

Comments


bottom of page