top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Evimizi sırtımızda taşıyarak dünyayı gezebiliriz”

Hemen her kitabında gezi notlarının ötesine geçip bizlere gezi edebiyatının en iyi örneklerini veren Okan Okumuş yeni çalışması Okyanusya ve Malay Takımadaları'nda da hem gezginlere rehber olmaya hem de edebiyat okurlarının dikkatini çekmeye devam ediyor.


“Yaklaşık üç ay sürecek olan, hayatımın en uzun yolculuğunun ilk durağıydı burası. Endonezya’dan sonra Papua Yeni Gine, Vanuatu, Fiji ve Yeni Zelanda’yı gezecek, oradan Malay Takımadaları’na geçip Borneo, Malezya ve Singapur’a uğrayacaktım. Elimde yedi kiloluk bir çantayla birlikte içimde büyük bir heyecan da taşıyordum. Yol yorgunluğunu umursamıyordum bile, içim kıpır kıpırdı”


“Yaşasın Sırt Çantası”, “Latin Amerika-Alternatif Bir Gezi Rehberi”, “Kuzey ve Orta Afrika-Alternatif Bir Gezi Rehberi”, “Doğu Asya-Alternatif Bir Gezi Rehberi” gibi dikkat çekici çalışmalarıyla tanıdığımız gezgin-yazar Okan Okumuş, yeni bir çalışmayla karşımızda: “Okyanusya ve Malay Takımadaları”. Hemen her kitabında gezi notlarının ötesine geçip bizlere gezi edebiyatının en iyi örneklerini veren yazar, bu çalışmasında da hem gezginlere rehber olmaya hem de edebiyat okurlarının dikkatini çekmeye devam ediyor.


“Okyanusya ve Malay Takımadaları”nda gezdiği her ülkede bir turist yerine misafir olmak isteyen gezgin Okan Okumuş’un peşine takılıp biz de yola çıkıyoruz. 800’den fazla dilin konuşulduğu Papua Yeni Gine’de Sepik Nehri boyunca yaşayan yerli halkla tanışıp Yeni Zelanda’da eriyen buzulların şekillendirdiği göl ve vadilerin göz kamaştıran manzaralarına tanık oluyoruz. Yüzüklerin Efendisi filmlerinin çekildiği Waitomo Mağaraları’nı ziyaret ederek, Avustralya’da çölün ortasında yıldızların altında uyumanın tadına varıyoruz. Malay Takımadaları’nda Endonezya ve Filipinler’in insanın aklını başından alan doğası karşısında büyüleniyoruz. Ve tam dokuz ülkenin yerlilerine, yaşam biçimlerine, inanışlarına, âdetlerine, yemeklerine ve daha pek çok şaşırtıcı ve keyifli şeye şahit oluyoruz.


“Kendimize ait kıldığımız tüm eşyalar dahil, evrende kapladığımız yeri bir sırt çantası kadar küçültebilir, evimizi sırtımızda taşıyarak dünyayı gezebiliriz.”


OKYANUSYA VE MALAY TAKIMADALARI: ALTERNATİF SEYAHAT REHBERİ

Okan Okumuş

Nova Kitap, 2022

Derleyici: Hasret Parlak Torun

328 s.

Comments


bottom of page