top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

ON SORU: Ahmet Ümit

Kitapları çok seviyor, onlardan bahsetmeye doyamıyoruz. Sevdiklerimizle, tanıdıklarımızla, romanları, şiirleri, öyküleri, kurgudışı eserleri konuşuyoruz. Litera'da yeni bir köşe açıyoruz şimdi. Hepimizin tanıdığı isimlere kitaplardan yola çıkan sorular soruyoruz! ON SORU anketimizin ilk konuğu Ahmet Ümit.1. Neler yapıyorsunuz?


Romanımı bitirdim. “Kayıp Tanrılar Ülkesi”, antik dünyanın sekizinci harikası Pergamon Altarı ekseninde baba oğul ilişkisini sorgulayan bir roman. Kar Kokusu’nda Moskova’yı anlatmıştım, bu kitap başka yabancı bir şehri, Berlin’i anlattığım ikinci çalışmam. Biraz Patasana tadında, ama Hititler’i değil, Anadolu’nun Helenistik dönemini anlatıyor. Günümüzden geçmişe uzanan bir kurgu. Berlin’in duvarının yıkılışıyla Pergamon Altarı’nda anlatan Tanrılarla Devlerin Savaşı’nı birleştiren bir tema. Elbette bir cinayet ve suç romanı... Kitabı yayınevine teslim ettim. Pandemi nedeniyle yerine çalışmaya başladım, masalın hazırlıkları içindeyim...


2. En son hangi kitabı okudunuz?

Dün gece Dorian Gray’ın Portresi’ni yeniden okudum. Oscar Wilde sevdiğim bir yazar. Bir anlamda dahi. Bugünün gözüyle bakınca, kendimce kimi eleştirilerim olsa da romanın kurgusundaki fikir, Dorian Gray ile resim arasındaki ilişki müthiş. Bu buluş, kitabı hâlâ ilginç kılıyor.


3. En son ne zaman kitap hediye ettiniz? Kime?