• YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

ON SORU: Ahmet Ümit

Kitapları çok seviyor, onlardan bahsetmeye doyamıyoruz. Sevdiklerimizle, tanıdıklarımızla, romanları, şiirleri, öyküleri, kurgudışı eserleri konuşuyoruz. Litera'da yeni bir köşe açıyoruz şimdi. Hepimizin tanıdığı isimlere kitaplardan yola çıkan sorular soruyoruz! ON SORU anketimizin ilk konuğu Ahmet Ümit.1. Neler yapıyorsunuz?


Romanımı bitirdim. “Kayıp Tanrılar Ülkesi”, antik dünyanın sekizinci harikası Pergamon Altarı ekseninde baba oğul ilişkisini sorgulayan bir roman. Kar Kokusu’nda Moskova’yı anlatmıştım, bu kitap başka yabancı bir şehri, Berlin’i anlattığım ikinci çalışmam. Biraz Patasana tadında, ama Hititler’i değil, Anadolu’nun Helenistik dönemini anlatıyor. Günümüzden geçmişe uzanan bir kurgu. Berlin’in duvarının yıkılışıyla Pergamon Altarı’nda anlatan Tanrılarla Devlerin Savaşı’nı birleştiren bir tema. Elbette bir cinayet ve suç romanı... Kitabı yayınevine teslim ettim. Pandemi nedeniyle yerine çalışmaya başladım, masalın hazırlıkları içindeyim...


2. En son hangi kitabı okudunuz?

Dün gece Dorian Gray’ın Portresi’ni yeniden okudum. Oscar Wilde sevdiğim bir yazar. Bir anlamda dahi. Bugünün gözüyle bakınca, kendimce kimi eleştirilerim olsa da romanın kurgusundaki fikir, Dorian Gray ile resim arasındaki ilişki müthiş. Bu buluş, kitabı hâlâ ilginç kılıyor.


3. En son ne zaman kitap hediye ettiniz? Kime?


Doğum günümde torunum Rüzgâr’a kitap hediye ettim. “Binbir Gece Masalları.” Sadece çocuklar için değil, hepimiz için masal okumanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Biz yazarlar içinse masal yazmanın bambaşka bir deneyim olduğunu biliyorum. Yazarken kendimi en özgür hissettiğim edebi tür masaldır.


4. Keşke hiç okumamış olsaydım, böylece ilk kez okumanın mutluluğunu yaşayabilirdim dediğiniz bir kitap var mı? Hangisi?

Juan Rulfo’nun Pedro Paramo’su için bunları söyleyebilirim. Büyülü gerçekçiliğin öncülerinden olan Rulfo’nun bu eseri okurlar ve yazarlar için gerçek bir edebiyat şölenidir. Her okuduğumda ayrı bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Ama ilk okuma başka tabii.


5. Edebiyat mı kurgudışı mı?


Elbette öncelikle edebiyat, ama romanlarımı yazarken sıkça kurgu dışı kitaplar okumam gerekiyor. Örneğin son romanımı yazarken, mitolojiyle alakalı önemli kitapların hepsini hatmettim. Çünkü, bilmediğini