top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Gerçek orada bir yerde ve izi sürüldüğü müddetçe üzerindeki kan kurumayacak.”

Polisiye türüne taptaze bir soluk getiren Dolores Redondo’nun, İspanya’nın en seçkin edebiyat ödüllerinden biri olan Premio Planeta’ya layık görülen sürükleyici romanı Sana Vadettiğim Her Şey, Türkçede.


Sinematografik niteliği, zekice kurgusu ve karakterlerinin psikolojik derinliğiyle polisiye türünün en iyi örneklerinden biri olan romanda, İspanya’nın enfes doğasına dair tasvirler, kötülüğün izini masumiyetle sürerken okura derin nefesler aldırıyor. Sana Vadettiğim Her Şey, her şeyden ve herkesten şüphe ederek erişilen gerçeğin, acı olduğu kadar görkemli de olan yüzünü görmesi için okuru kışkırtıyor.

Dolores Redondo, 2014’te tamamladığı Baztán üçlemesinin ardından yazdığı Sana Vadettiğim Her Şey ile 2016’da en prestijli roman ödüllerinden Premio Planeta’yı kazanarak popülerliğinin zirvesine ulaştı. Karakterlerine yaşattığı psikolojik travmaların gerilimini psikanalitik çözümlemelerle ustaca kurgulayarak polisiye türüne taptaze bir soluk getiren Redondo’nun Sana Vadettiğim Her Şey adlı romanı, Epsilon logosu ve Kübra Tekneci’nin çevirisiyle Türkçede okurlarla buluşuyor.


Manuel Ortigosa, bir sabah sakin sakin oturmuş kitabını yazarken kapı ısrarla çalınmaya başlar. Küfrederek kalkıp kapıyı açtığında tüm hayatını alt üst edecek bir haber alır. Bu haberle Manuel, edebiyat, sükûnet ve aşkla ışıldayan hayatından, kötülüğün ve zenginliğin kirli karanlığının sindiği bambaşka bir hayata adım atar. Karanlığın içinde çaresizce yol almaya çalışırken beyaz gardenyaların masumiyeti ve gerçeğin izinde bir polisin dostluğu dışında sığınacağı hiçbir şey yoktur.

Bu iki sığınak ona yeter, Manuel kararlıdır: “Gerçek orada bir yerde ve izi sürüldüğü müddetçe üzerindeki kan kurumayacak.”


Dolores Redondo, otuz beşi aşkın dile çevrilen, popüler bir film uyarlaması bulunan, İspanyolca baskısı bir buçuk milyondan fazla satan Bask Bölgesi’nde geçen başarılı polisiye serisi Baztán Üçlemesi’ni yazmadan önce hukuk ve mutfak sanatları eğitimi aldı.


CWA International Dagger Ödülü’ne iki kez aday gösterilen ve Grand Prix des Lectrices de Elle’in finalisti olan Redondo, bir uzun metrajlı film ve televizyon uyarlaması için seçilerek on sekiz dile çevrilecek olan All This I Will Give to You adlı bağımsız polisiye romanıyla 2016’da İspanya’nın en seçkin edebiyat ödüllerinden biri olan Premio Planeta’ya layık görüldü.


SANA VADETTİĞİM HER ŞEY

Dolores Redondo

Epsilon Yayınları, 2022

Çeviri: Kübra Tekneci

Tür: Polisiye

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Comments


bottom of page