top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ödüllü otobiyografik roman "Sekiz Dağ", film oluyor

Paolo Cognetti’nin 30’u aşkın dile çevrilmiş, İtalyan Alpleri’nde geçirdiği çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğindeki ilk otobiyografik romanı Sekiz Dağ filme çekiliyor.


Yönetmenliğini, 2016’da Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Felix Van Groeningen’in ve Charlotte Vandermeersch’in üstlendiği filmin başrollerini Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi ve Elena Lietti paylaşıyor.


Cognetti’nin senaryosu üzerinde bizzat çalıştığı ve diyaloglarını denetlediği filmin çekimleri, İtalyan Alpleri’nde yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde ve Nepal’de gerçekleşiyor.


Cognetti'nin çocukluk, yetişkinlik, dostluk, insanın dünyadaki yerini bulması, baba-oğul ilişkileri gibi evrensel temaları lirik bir dille işlediği otobiyogrofik romanı Sekiz Dağ, uluslararası çapta bilinirlik kazanıp İtalya’da Premio Strega, Fransa’da Prix Médicis Étranger’in de aralarında bulunduğu birçok edebiyat ödülüne layık görüldü.


Cognetti’nin, kendi hikâyesini anlatmaya devam ettiği Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri de Nisan 2021’de Türkçede okurlarıyla buluştu.


Cognetti’nin İtalyan Alpleri’nde geçirdiği çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğindeki romanlar, Yelda Gürlek tarafından İtalyanca aslından dilimize kazandırıldı. Yazarın yine dağlara adanmış olan otobiyografik anlatısı Il ragazzo selvetico da Türkçeye kazandırılacak kitaplarının arasında yer alıyor.


Şehirdeki yaşamının sıradanlığından bunalan ve bir zamanlar olduğu ‘vahşi çocuğu’ yeniden keşfetmek için kendini yeniden bir dağ evine atan Paolo Cognetti, romanlarında lirik anlatımı ve etkileyici betimlemeleriyle doğanın gücünü, sürekli sorgulayan bir aklın gerekliliğini ve insan ruhunun direncini âdeta anıtlaştırıyor.


Bize de filmin gösterime gireceği tarihi beklemek kalıyor.


SEKİZ DAĞ

Paolo Cognetti

Kafka Kitap, 2018

Çeviri: Yelda Gürlek


bottom of page