top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kederin, pişmanlığın ve sevginin katmanları

Üç farklı bakış açısından aktarılan 2021 Booker Ödülü Adayı Son Baharın Sonu, karakterler arasında geçiş yaparak onları birbirine bağlayan kederin, pişmanlığın ve sevginin katmanlarını birer birer kaldırıyor. Günümüzün en maharetli anlatıcılarından birinin kaleminden, meraklandıran, nüktedan ve alabildiğine insani bir roman.

Clara’nın ablası kayıp. Annesiyle tartışıp evden çıktı ve bir daha dönmedi. Pencerenin önünden ayrılırsa ablasının hiç gelmeyeceğine inanıyor yedi yaşındaki Clara. Okulundan ve komşunun kedisine bakmaktan arta kalan tüm zamanını camda geçiriyor. Komşuları Elizabeth hastanede. Giderken ona söz verdiğinden çok daha uzun zamandır…


Liam, eşinden ve işinden yeni ayrılmış, ne yapacağını bilmeden kendini bu soğuk kuzey kasabasında bulmuş bir adam. Elizabeth’in evine taşınıyor ve çok geçmeden polis kapısına dayanıp ona kayıp bir genç kız hakkında sorular soruyor.


Elizabeth, ömrünün son demlerinde geçmişini düşünüyor. Yıllar önce işlenmiş o suçu, uzun zamandır taşıdığı utancı… Ölmeden önce telafi etmesi gereken şeyler var.


Mary Lawson, Sarnia, Ontario yakınlarındaki küçük çiftçi topluluğu Blackwell'de doğdu ve büyüdü. Ailesinin kuzey Ontario'da, Kanada Kalkanı olarak bilinen göller, kayalar ve ormanlarla dolu bir bölgede bir yazlık evi vardı. Lawson, buranın en sevdiği manzara olduğunu ve yazılarında önemli bir rol oynadığını söylüyor. Montreal'deki McGill Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra tatil için İngiltere'ye gitti, parası bitti, iş bulmak zorunda kaldı, bir meslektaşına aşık oldu ve onunla evlendi. İki oğulları var ve Londra yakınlarındaki Kingston upon Thames'te yaşıyorlar. Lawson, çocukları okula gittiğinde yazmaya başladı. Birkaç yıl boyunca kısa öykülerle uğraştı ve bunları kadın dergilerine sattı, ancak bu öykülerden birini Kanada'da yayımlayana ve bir editör tarafından bunu bir romana dönüştürmesi tavsiye edilene kadar sonunda sesini buldu ve keşfetti. ne hakkında yazmak istediğini. Lawson 55 yaşındayken yayımlanan ilk romanı Crow Lake, 28 ülkede satıldı. Kanada'nın en çok satanlar listesinde 75 hafta kaldı, Amazon.ca İlk Roman Ödülü'nü kazandı, New York Times'ın en çok satanlar listesinde yer aldı ve New York Times, The Sunday Times, The Washington Post ve The Washington Post tarafından Yılın Kitabı seçildi. Küre ve Posta. İkinci romanı Köprünün Diğer Tarafı, Man Booker Ödülü'nün uzun listesinde yer aldı ve Birleşik Krallık'ta Richard ve Judy Yaz Okumaları arasında yer aldı. 2014'te eleştirmenlerin beğenisini kazanan Road Ends, New York Times tarafından "hassas ve şaşırtıcı... canlı ve çağrıştırıcı bir hikaye" olarak tanımlanarak en çok satanlar arasında ilk onda yer aldı. Lawson'ın Şubat 2021'de yayınlanan dördüncü romanı A Town Called Solace, övgü dolu eleştiriler alan en çok satan ilk on kitap arasında yer aldı ve Booker Ödülü için uzun listede yer aldı.


SON BAHARIN SONU

Mary Lawson

Domingo Yayınevi, 2023

Çeviri: Kıvanç Güney

Editör: Ümran Özbalcı

272 s.

Comments


bottom of page