top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yiğit Karaahmet Cannes Film Festivali Shoot the Book! bölümüne seçildi

76 yıllık Cannes Film Festivali’nde 10 senedir yapılan Shoot the Book! bölümüne ilk seçilen Türkiyeli yazar Yiğit Karaahmet oldu.

Yiğit Karaahmet'in 6:45 yayınlarından çıkan kitabı Deniz Ne Kadar Güzel 2023 Cannes Film Festivali'nde Shoot the Book! bölümüne seçildi.


Deniz Ne Kadar Güzel ilişkilerinin kırkıncı yılındaki bir eşcinsel çiftin hayatlarına genç bir erkeğin girmesiyle birlikte yaşlılık, sadakat, ihtiras, aşk, yalnızlık korkusu, aile kavramı gibi konularla yüzleşmelerini anlatan bir polisiye-suç romanı.


Eski caz piyanisti Şener ile emekli mühendis Fehmi, Büyükada’da yaşayan, 70’li yaşlarını sürmekte olan bir çifttir. Aşklarını adadaki köşklerinde dolu dizgin yaşarken, bu ilişkiyi ada halkına “yaşlılık günlerinde birbirine destek olan iki emeklilik arkadaşı olarak” kabul ettirmişlerdir. Şener ve Fehmi için kırk yıllık ilişkilerinin rutin dinamiği, o yaz yandaki eve dişçi anne, mimar baba ve problemli bir gençlik geçiren çok yakışıklı oğulları Deniz’in taşınmasıyla bambaşka bir yöne gidecek, kendi ailelerinin sağlamasını bir suç üstünden yapmak zorunda kalacaklardır.


Yiğit Karaahmet bu ilk romanında ‘Çılgınlar Kulübü’nü nefes nefese bir gerilimle birleştirerek, Büyükada’da geçen büyülü ve sıcak bir yaz mevsimini ustalıkla anlatıyor.


‘… Büyükada’nın ayaklarının altında sarsıldığını hissetti. Sanki toprak kaynıyor, oynuyor; tüm yaşananları, tüm hatıraları kırılan bir fay hattı gibi yerin dibine çekiyordu. Kokularını yitirmiş, bir daha asla eskisi gibi kokmayacak manolya ağaçlarının kapladığı başının üstündeki gök kubbe dönmeye başladı. Köprünün korkuluklarını sertçe, neredeyse tırnaklarını tahtalara geçirircesine tuttu. Yıllardır pek çok şeyi görmüş gözleri bu zamana kadar şahit olduğu en acı şeyle ıslanmaya başladı. Annesinin kollarında ölümüne, en sevdiği dostlarının yitişine şahit olan bu gözler havuzda yüzen çocuğu izleyen bir adam yüzünden en acı kederi görüyordu.


O, bir adam diye kısaca özetlenebilecek adam... O adam... O adam benim kocam.


Kocam başka bir erkeği seviyor.’

2014'te oluşturulan Shoot the Book! Festival de Cannes'da uyarlama için özel olarak tasarlanmış bir pazar isteyen görsel-işitsel endüstrideki kişilerle yapılan görüşmelerden doğdu. Bu yıllık etkinlikte yayıncılar, Fransa'dan ve dünyanın dört bir yanından film ve TV yapımcılarına güçlü uyarlama potansiyeli olan kitaplardan bir seçki sunuyor. Yıllar boyunca bu etkinlik, farklı kıtalardan edebiyat ve sinema oyuncularını bir araya getiren önemli bir ağ oluşturdu.

Comments


bottom of page