top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Romantik tutkular ve idealizm

İlk kez Belgravia isimli dergide, 1878’in ocak ve aralık ayları arasında tefrika edildiğinde epey tartışma yaratmış ve Thomas Hardy romanın riskli addedilen temaları yüzünden yayımcı bulmakta zorlanmışsa da Yuvaya Dönüş günümüzde Hardy’nin en önemli eserlerinden biri olarak görülmektedir.

Mağrur ve tutkulu Eustacia Vye, sıkışıp kaldığını hissettiği Egdon Heath’ten ayrılmak, büyük şehirlerde yaşamı ve aşkı tecrübe etmek ister. Paris’ten doğup büyüdüğü yuvasına dönen Clym Yeobright adeta Eustacia’nın bu tutkularını gerçekleştirmek için gelmiştir. En azından Eustacia böyle düşünür. Oysa Clym’in hayalleri bambaşkadır. Zaman geçtikçe romantik tutkular ve idealizm el ele gitmez, hayal kırıklıkları ve mutsuzluk kaçınılmaz trajediye zemin hazırlar.


İngiliz romancı ve şair Thomas Hardy 2 Haziran 1840 tarihinde Dorchester’da dünyaya geldi. Genç yaşta mimar çıraklığı yapmaya başladı. İlk romanını 1868’de yazan Hardy’nin romanlarının çoğu yarı kurgusal Wessex bölgesinde geçer, eserlerinde kırsal bölgede yaşayan ve tutkuları ile toplumsal koşulları arasında sıkışıp kalan trajik karakterleri işler. 1895 yılına kadar aralarında Far From the Madding Crowd(1874), Tess of the D’Urbervilles(1891), Jude the Obscure(1895) olmak üzere birçok eser kaleme alan Hardy, bu tarihten sonra şiire yönelmiştir. 11 Ocak 1928 yılında yaşama veda eden Hardy, hayattayken birçok kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir.


YUVAYA DÖNÜŞ

Thomas Hardy

Yedi Yayınları, 2023

Çeviri: İsmail Ferhat Çekem

473 s.

Commentaires


bottom of page