top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Viktorya Dönemi ahlakına değişik bir bakış

Yorgos Lanthımos’un 11 dalda oscar adayı Poor Things filminin romanı, Zavallılar, Süha Sertabiboğlu'nun çevirisiyle Türkçede.İskoçya’nın önemli yazar ve sanatçılarından biri ka­bul edilen Alasdair Gray eserlerinde sıradanın öte­sine geçen hayal gücüy­le ve özgün bakış açısıyla dikkat çekti. Viktorya Dönemi ahlakını hicvederek doğaüstü bir dokunuşla ilmek ilmek ördüğü kara komedisi Zavallılar ise ya­zara Whitbread Roman Ödülü ve Guardian Kurgu Ödülü kazandır­dı. Yorgos Lanthimos’un da beyaz perdeye uyarladığı bu kitap, post­modern bir Frankenstein anlatısı.


19. yüzyılın sonlarında yaşa­mış Doktor Archibald McCand­less’ın anılarını okurken uçarı Bella Baxter ile tanışacaksınız. Yeni geldiği dünyayı öğren­meye can atan bu kadının tuhaf hayatı, değişimin eşiğindeki Glasgow’un büyüleyici atmosferinden Paris’in genelevlerine kadar rüzgâra kapılmış gibi sürükle­yecek sizi. 1914 yılında Victoria McCandless’ın yani “gerçek Bel­la”nın kaleme aldığı sonsözde ise karşınıza Archibald’ın anlatısını delik deşik edecek başka bir ger­çeklik sunulacak.


Alasdair Gray’in ürkütücü çi­zimleriyle bezeli bu ilham dolu çılgın eser, sınıf züppeliğinden İn­giliz emperyalizmine, erdem tasla­maktan genel geçer bilgeliğe, eline ne geçirirse yerden yere vuruyor...


Alasdair Gray

1934 yılında Glasgow doğumlu İskoç yazar ve sanatçı. Whitehill Lisesi’ndeki eğitimini bitirdikten sonra 1952-57 yılları arasında Glasgow Sanat Okulu’nda çizim ve resim eğitimi gördü. 1958-62 arasında aynı okulda eğitmenlik yapmıştır. Mezuniyetinin ardından komisyon hesabı üzerinden portreler ve duvar resimleri yaptı. Bu süre boyunca kısa hikâyelerin yanı sıra yirmi seneden uzun bir süre zarfında yazdığı birkaç taslağın değişip gelişmesiyle ortaya çıkan yarı-otobiyografik bir roman olan Lanark’ı kaleme aldı.


Romanları

Lanark (1981)

1982, Janine (1984)

The Fall of Kelvin Walker (1985)

Something Leather (1990)

McGrotty and Ludmilla (1990)

Poor Things (1992)

A History Maker (1994)

Mavis Belfrage (1996)

Old Men In Love (2007)


Kısa hikâyeleri

Unlikely Stories, Mostly (1983)

Lean Tales (1985) (with James Kelman and Agnes Owens)

Ten Tales Tall & True (1993)

The Ends of Our Tethers (2003)


Şiirleri

Old Negatives (1989)

Sixteen Occasional Poems (2000)

Collected Verse (2010)


ZAVALLILAR

Alasdair Gray

İthaki Yayınları, 2024

Çeviri: Süha Sertabiboğlu

336 s.

Comentarios


bottom of page