top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yayıncılık dünyası 19 Kasım’da “iklim krizi” için buluşacak!

Yayıncılığın tüm paydaşlarını buluşturan, kitaplara ve edebiyata emek verenleri her yıl yeni gündemlerle bir araya getiren yıllık yayıncılık konferansı, 19 Kasım Cumartesi günü, çevrimiçi gerçekleşecek.


Günışığı Kitaplığı’nın 2011 yılından bu yana düzenlediği Zeynep Cemali Edebiyat Günü, 12. yılında “iklim krizi” odağında, ilk kez tematik kurgulanıyor. Konferansın amacı, yayıncılığa emek veren yaratıcıların ve profesyonellerin yanı sıra tüm paydaş iş kollarının da dikkatini gezegenimizin bu acil gündemine çekmek ve genç kuşaklara sorumluluklarımızı vurgulamak.


Tematik konferansı destekleyen kuruluşlar; UNDP (United Nations Development Programme), İklim Araştırmaları Derneği ve Türkiye Yayıncılar Birliği. İklim krizini anlatanlar yayıncılık konferansında! İklim krizine ilişkin sektörün nasıl eyleme geçebileceğinin, farklı alanlardan uzman isimler tarafından ele alınacağı konferansın küratörlüğünü, iklim değişikliği uzmanı Naz Beykan üstlendi.


Bu yılki konferansın kapanış konuşmasını, çağdaş edebiyatımızın usta yazarı Latife Tekin yapacak. 40 yılı aşkın sanat verimiyle her yaştan okuru etkileyen sanatçı Behiç Ak, iklim kriziyle mücadelede paradigma değişiminin altını çizerken “üretim kültürü”ne dikkati çekecek.

Yayıncılığın değer zincirini yaratan alanlardan uzman isimler, hammadde, matbaa, lojistik, yayınevi stratejileri, meslek örgütlerinin politikaları ve sürdürülebilirlik üzerinden bugünü özetleyecek, sorunları işaret edecek ve iklim kriziyle uzun soluklu mücadelenin olanaklarını değerlendirecekler.


İklim değişikliği odaklı projelere sivil toplum, tanıtım, reklam ve haber dallarında katkı sunan deneyimli iletişim uzmanları Damla Özlüer ve Barış Doğru, iklim krizi kapsamında yayıncılığın iletişim olanaklarına, yöntemlerine ve tercihlerine ışık tutacaklar.


Dünya’yı iklim krizinin yıkıcı etkilerinden kurtarmak için çalışan 3 genç aktivist de yayıncılara, kitap dünyasına seslenecek ve ihtiyacını duydukları yeni söylemleri, içerikleri, okumaları dile getirecekler. Konferans, Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın “uzay” temasıyla gerçekleşen on ikinci yılının ödül törenine de ev sahipliği yapacak.


Konferansa katılım kayıtlı ve ücretsizdir.


12. ZEYNEP CEMALİ EDEBİYAT GÜNÜ

Yıllık Yayıncılık Konferansı | 19 Kasım 2022 Cumartesi | Çevrimiçi


PROGRAM

11.00 Açılış

11.10 Küratör Çerçeve Sunuşu

NAZ BEYKAN (İklim Araştırmaları Derneği)


11.20 Yayıncılığın Değer Zincirinde İklim Krizi

BEYZA BOZKURT ELBİNGİL (Ünitek Selüloz Kâğıt ve Kimya)

SERMET TOLAN (Ofset Yapımevi A.Ş.)

AYTAÇ TİMUR (Yeni İnsan Yayınları)

ZEYNEP ATİKER (Türkiye Yayıncılar Birliği)


12.20 Yayıncılıkta İklim Krizi Yönetimi İçin Döngüsel Ekonomi Yaklaşımları

EMRAH ALKAYA (GTE Carbon)


12.45 İklim Krizi ve Anlatıda Kavramsal Dönüşüm

BEHİÇ AK


13.00 PANEL - İklim Değişikliğini Anlatanlardan Yayıncılara Öneriler

Moderatör NURİ ÖZBAĞDATLI (UNDP Türkiye)

DAMLA ÖZLÜER (Myra Ajans)

BARIŞ DOĞRU (EKOIQ, İklim Haber)


13.45 ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI 2022 ÖDÜL TÖRENİ

Yarışmanın 2022 Sonuçları

Dr. MÜREN BEYKAN (Günışığı Kitaplığı Proje Başkanı)


14.10 İklim Aktivisti Gençler Konuşuyor: Yayıncılardan Ne Bekliyoruz?

Moderatör NAZ BEYKAN (İklim Araştırmaları Derneği)

MELISA AKKUŞ (Öğrenci)

RUVEYDA ESER (Öğrenci)

ÜVEYS KASIM ÇOBAN (Öğrenci)


14.45 Kapanış Konuşması

LATİFE TEKİN

Comments


bottom of page