top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2022 PEN Şiir Ödülü Türkan İldeniz'in oldu

PEN Türkiye tarafından verilen şiir ödülünün bu yılki sahibi Türkan İldeniz oldu.


PEN Türkiye tarafından yapılan açıklamada “Şiir tanışmak olduğu kadar unutmamak, unutturmamak, hatırlamak da sayılır. Bazen hatırlanan tek bir şiiri bile bir şairi uzun yıllar yaşatır. O şiir ya da şiirler de okura, edebiyat tarihine ve şiir ortamına değerli anılar bırakır ve yazıldığı günleri yeniden yaşatır. Bundan ‘Şiir her anlamda yaşatır’ gibi bir sonuç çıkıyor ki, doğrusu organik bir yazı, seslenme, bellek türü olarak şiire de bu yakışır. Bu yılki PEN Şiir Ödülü’müzü de işte bu duygularla çok değerli bir şairimize sunmanın kıvancını yaşıyoruz. PEN Türkiye olarak oy ve gönül birliğiyle 2022 PEN Şiir Ödülü’nü Sevgili Türkan İldeniz’e büyük bir mutlulukla sunuyoruz” denildi.Ödülün gerekçesi; “Şiirin bir öngörü olarak, yapısında her zaman bir gelecek ufkunu var etmesi; şairin sezgisiyle gününden daha ötede bir şiiri ortaya koymasının, aynı zamanda kendini, yaşamını da ortaya koyması anlamına geldiği; şiirdeki öncü atağıyla açtığı kapıdan sonrasında çok sayıda kadının özgürleştirici bir eylem olarak şiire başlaması; şiirindeki kışkırtıcı, cesaretlendirici havanın, şair kadınları kadınlık ve şiir bilincini buluşturan bir şiire yüreklendirmesi; toplumsal düzende olduğu gibi edebiyat ve şiir düzeninde de erkek egemen ağırlığa, baskıya karşı, doğayla ve doğasıyla bağını hiç koparmamış olan kadının, düşünsel, ruhsal, doğal arzu, istek ve hazlarını benzersiz bir biçimde şiire getirmiş olması nedeniyle, 2022 PEN Şiir Ödülü’nün Değerli Şairimiz Türkan İldeniz’e verilmesi oy birliğiyle kararlaştırılmıştır. Şairimizi kutluyor, yeni kitaplarında buluşmayı diliyoruz” olarak ifade edildi.


Türkan İldeniz, Düzce'de doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Düzce'de okudu. 1956 yılında İstanbul Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. 1957'de girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni yarıda bıraktı, evlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 20 yıl memurluk yaptıktan sonra emekliye ayrıldı.


Şiirleri, Onüç, Varlık, Seçilmiş Hikayeler, Dost, Pazar Postası, Yelken, Yeni İnsan, Türk Dili, İnsancıl, Evrensel Kültür, Gerçek Sanat, Güzel Yazılar dergilerinde yayınlandı. Duygu yüklü şiirlerindeki romantik ve başkaldırıcı kadın kimliğiyle dikkat çekti.

Commentaires


bottom of page