top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

2023 Uluslararası Booker Ödülü uzun listesi açıklandı

Uluslararası Booker Ödülü 2023 uzun listesi açıklandı. Listede, Afrika, Asya, Avrupa ve Latin Amerika'dan eserler, şimdiye kadar aday gösterilen en yaşlı yazar, ilk kez İngilizce olarak yayınlanan üç yazar ve 11 dilden çevrilmiş kitaplar yer alıyor.


Jüri heyetine ödüllü Fransız-Faslı romancı Leïla Slimani başkanlık ediyor. Panelde ayrıca İngiltere'nin önde gelen edebiyat çevirmenlerinden biri olan Uilleam Blacker; Booker kısa listesine giren Malezyalı romancı Tan Twan Eng; New Yorker'da kadrolu yazar ve eleştirmen Parul Sehgal; ve Financial Times'ın Edebiyat Editörü Frederick Studemann.


Uzun liste: Ninth Building Zou Jingzhi Çeviri: Jeremy Tiang

A System So Magnificent It Is Blinding Amanda Svensson Çeviri: Nichola Smalley Still Born Guadalupe Nettel Çeviri: Rosalind Harvey Pyre Perumal Murugan Çeviri: Aniruddhan Vasudevan While We Were Dreaming Clemens Meyer Çeviri: Katy Derbyshire The Birthday Party Laurent Mauvignier Çeviri: Daniel Levin Becker Jimi Hendrix Live in Lviv Andrey Kurkov Çeviri: Reuben Woolley Is Mother Dead Vigdis Hjorth Çeviri: Charlotte Barslund Standing Heavy GauZ' Çeviri: Frank Wynne Time Shelter Georgi Gospodinov Çeviri: Angela Rodel The Gospel According to the New World Maryse Condé Çeviri: Richard Philcox Whale Cheon Myeong-kwan Çeviri: Chi-Young Kim Boulder Eva Baltasar Translated by Julia Sanches


Uzun liste şunları içerir: * Orijinali Bulgarca, Katalanca ve Tamilce yazılmış kitaplar için ilk adaylıklar açıklandı. * Bir karı koca yazar-çevirmen ekibi * 12 ülke menşeli eserler * Ödüle aday gösterilen en yaşlı yazar 89 yaşında * Rusça yazmayı bırakma sözü veren Ukrayna'nın en tanınmış yazarlarından biri * Bir film yönetmeni, dört şair, iki eski güvenlik görevlisi ve kendini "ölü" ilan eden bir yazar * Kore peri masalı unsurları, Fransız korku kitabı, Karayip müjdesi, Hint melodramı, İskandinav destanı - ve Doğu Almanya'nın Trainspotting'e cevabı 2023 jürisi, 1 Mayıs 2022 ile 30 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Birleşik Krallık veya İrlanda'da yayınlanan başvurular arasından seçilen, İngilizceye çevrilmiş en iyi uluslararası kurgu eserini arıyor. Kitaplar, yazarlar ve çevirmenler ödülü kutlayarak okuyuculara bir pencere sunuyor. dünya ve farklı kültürlerden insanların yaşamlarını deneyimleme fırsatı. Altı kitaptan oluşan kısa liste 18 Nisan Salı günü açıklanacak. Kazanan kitap, 23 Mayıs 2023'te Londra'daki Sky Garden'da düzenlenecek törenle açıklanacak.

-gamma.jpg
bottom of page