top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

50 Maddede Polisiye Edebiyat

Alper Kaya'nın kaleminden, polisiyenin farklı ülkelerdeki seyrini ele alan, anekdotlar ve kıyıda köşede kalmış detaylarla birlikte polisiye edebiyatın başta Türkiye olmak üzere seyrini satırlar arasına döken 50 Maddede Polisiye Edebiyat yayınlandı!

“50 Maddede Polisiye Edebiyat” sadece türün sıkı takipçileri için değil, polisiye edebiyat üzerine araştırma yapmak isteyen akademisyenlere ve polisiye okumaya başlamaya heves eden okurlara da hitap ediyor. Karakarga Yayınları etiketiyle raflardaki ve online kitap satış sitelerindeki yerini alan eser; ülkemizdeki polisiye araştırmacılığındaki artışı da gözler önüne seren geniş ve nitelikli bir kaynakçaya sahip.


Ağırlığı polisiye türünde yayımlanmış 12 eseri olan, Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin üyelerinden ve aynı zamanda Türkiye’de yayınlanan ilk yapay zekâ destekli çizgi romana imza atan Alper Kaya’nın kaleme aldığı 50 Maddede Polisiye Edebiyat kitabının arka kapak metni şu şekilde:

“İlk polisiye eserin Edgar Allan Poe’nun Morgue Sokağı Cinayetleri olduğu kabul edilir... Peki sekizinci yüzyılda yazılmış, bir Çin hanedanının polisiye maceralarını anlatan öyküleri hiç

duymuş muydunuz?


Felsefeden sınıfsal farklılıklara kadar uzanan geniş bir yelpazeye değinen ama dedektifi insan olmayan bir polisiye seriye denk geldiniz mi?


6-7 Eylül olaylarına Taksim’de şahit olan, dünya polisiyesinin en meşhur ve bir o kadar da gizemli yazarlarından birinin neden o sırada İstanbul’da olduğunu biliyor musunuz? Polisiye tarihinden pek çok enteresan anekdot ve farklı ülkelerin polisiye edebiyatlarının gelişimine dair detaylar 50 Maddede Polisiye Edebiyat kitabında sizi bekliyor!”


1990 yılında Ankara’da doğdu. Orada hiç yaşamadığı hâlde, Ankara’yı çok sevdi. BirGün ve soL’da spor yazıları yazdı. Halen Evrensel’de maç yazısı olmayan futbol yazıları yazmaktadır. 2010 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden “Yılın Spor Köşe Yazısı Övgü Ödülü”ne layık görüldü.

Yayımlanan romanlarının yanı sıra kolektif kitaplarda da yer alan ve çeşitli derlemeler gerçekleştiren yazar, kendisi gibi yazar olan eşi Gizem Şimşek Kaya ve beş kedileri ile birlikte İstanbul’da yaşamaktadır.

50 MADDEDE POLİSİYE EDEBİYAT

Alper Kaya

Karakarga Yayınları, 2023

Tür: İnceleme

248 s.

bottom of page