top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Jenny Brown Associates'den 50 yaş üstüne ilk roman ödülü

Londra kitap fuarında başlatılan ödül, daha yaşlı yazarların atılım yapmalarına ve ilk çalışmalarını sunmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.Bu ayın başlarında sona eren Londra kitap fuarı, her zaman beraberinde altı haneli yayın anlaşmaları imzalayan ilk yazarlarla ilgili bir manşet yağmuru getirdi. Bunların çoğunun en az bir ortak noktası var: Gençlikleri. Roman yazarı olma hırsı olan herkes, 30'lu yaşlarını geçtikten sonra geminin yelken açtığını düşünebilir. Ancak korkmayın: Gençliğin ilk dalgasını geride bırakanları asla çok geç olmadığı konusunda cesaretlendirmek için bir neden var. Bu yılki fuarda, edebiyat ajansı Jenny Brown Associates, Birleşik Krallık'ta 50 yaş ve üzerindeki ilk roman yazarlarına bir ödül başlattı. Jenny Brown Associates'ten edebiyat ajanı Lisa Highton, "En çok satanlar listeleri, daha yaşlı olan ilk roman yazarlarıyla dolu, ancak algı, ilk kitabınız çıktığında genç olmanız gerektiği yönünde," diyor. "Ama çıkış yapmak sadece parlak, ışıltılı, genç bir insan olmakla ilgili değil. Ödülü başlatmamızın nedeni, 50 yaşın üzerindeki insanlara evet, siz de parlak, ışıltılı, yeni bir yazar olabilirsiniz - sadece daha yaşlı olabilirsiniz demek."

Richard Osman
Richard Osman

Richard Osman'ın 2020'de en çok satan kitabı Perşembe Cinayet Kulübü yayımlandığında 50 yaşına birkaç ay kalmıştı ve geçen yılın en çok satan çıkışlarından biri de 65 yaşındaki Bonnie Garmus'un yazdığı Lessons in Chemistry idi. Ödül, daha yaşlı yazarların çalışmalarını teşvik etmek için 2018'de Royal Society of Literature tarafından başlatılan RSL Christopher Bland ödülüne katıldı. Her yıl, ilk kez 50 yaşında veya üzerinde yayınlanan bir kurgu veya kurgu olmayan kitabın yazarına veriliyor. İlk kazananı, evsiz kaldıktan sonra 55 yaşında başına gelenleri anlatan ilk kitabı The Salt Path'i yazan Raynor Winn'di.


Bonnie Garmus

Highton, "50 yaşına gelindiğinde insanların hayatları, deneyimleri olmuştur" diyor. "Belki daha önce yazmak için ne zamanları ne de lüksleri olmadı ya da belki de yayınlamayı her zaman içine nasıl gireceklerini bilmedikleri eski bir şato gibi gizemli ve anlaşılmaz bir şey olarak gördüler." Yeni ödül, yayınlanmamış yazarları vekilleri olmadan romanlarının ilk 5.000 kelimesini kapanış tarihi olan 31 Mayıs'a kadar göndermeye davet ediyor, ardından bunlar elenip okunacak. Kazanan, Inverness yakınlarındaki İskoç yazarlık inziva yeri Moniack Mhor'da 1.000 £ ve bir hafta ile birlikte yazarlardan, aracılardan ve editörlerden mentorluk ve tavsiye alacak. Hayata sonradan başlayan sadece Osman ve Garmus gibi büyük isimler değil. Flic Everett'in FL Everett adıyla yazdığı ilk romanı Murder in the Blitz, Eylül ayında Bookouture tarafından yayınlandı. Noktalı çizgiyi imzaladığında 52 yaşındaydı.


Ünlü geç başlayanlar ve yayınlandıkları yaşlar;

Raymond Chandler, 51, The Big Sleep (1939)

Richard Adams, 52, Watership Down (1972)

Kit de Waal, 56, My Name Is Leon (2016)

Annie Proulx, 57, Postcards (1992)

Anna Sewell, 57, Black Beauty (1877)

Laura Ingalls Wilder, 65, The Little House in the Big Woods (1932)

Frank McCourt, 66, Angela’s Ashes (1996)

Comments


bottom of page