top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Dikkat et Tom! Casuslar ensende olabilir!

İngiliz yazar ve çizer Liz Pichon'ın, 43 ayrı dile çevrilen ve milyonlarca okura ulaşan Tom Gates serisi, 12. halkası Aile, Arkadaşlar ve Tüylü Yaratıklar ile yine kahkahayı garantiliyor.


Şaşırtıcı yetenekleriyle her kitabında çocuklara bambaşka bir serüven yaşatan Tom, bu kez bir dedektif titizliğiyle aile ağacının izini sürüyor ve hiç bilmediği sırlar keşfediyor!

Başta ''Roald Dahl En Komik Kitap Ödülü'' olmak üzere pek çok 'gülücüklü' ödülle yıldızı devamlı parlayan ''Tom Gates'' kitapları; kendine has esprileri, matrak tiplemeleri, eğlenceli çizim etkinlikleri ve oyun sayfalarıyla çocukları kitapların dünyasına yaklaştırıyor.


Derek'in haşarı köpeği Gıtgıt, Tom'un eşofmanını tüy içinde bırakınca kahramanımızın aklına parlak bir fikir geliyor: Kendi tüylü yaratıklarını yaratmak! Birkaç parça yapışkanlı bant ve tüyün (aşırı tüy de olabilir...) bu kadar kullanışlı olacağını başka kim düşünebilirdi ki zaten? Meşelik Okulu'nda curcuna devam ederken Tom istemediği şeylerin bir listesini tutmaya karar veriyor.


GACIIRRT! Amanın, bu ses de nesi?! Evet, Tom gacırdıyor hem de fena hâlde! Birileri Tom'un ayaklarından yükselen bu utanç verici sese son vermeli, ama nasıl? Bu arada, Bay Bilgili'nin verdiği proje ödevi dostumuzu bir hayli zorlayacağa benziyor. Nitekim 5F sınıfı haldır haldır bebeklik fotoğraflarını toparlayıp aile ağaçlarını hazırlamakla meşgulken, Tom bir türlü ödevine odaklanamıyor. Kim bilir, belki de ailesine dair bazı gerçeklerle yüzleşmeye hazır değildir. Mesela, şu pek tanımadığı casuslarla (tamam, fazla ipucu yok!).


Yaratıcı etkinlik sayfalarıyla okurlarını kitapla daha da bütünleştiren Tom Gates, bu serüveninde yine akıllara durgunluk verecek TÜYLÜTEŞEM buluşlar geliştirmekten geri kalmıyor.


Okuma güçlüğü çeken çocukları kitapların renkli dünyasıyla buluşturan ''Tom Gates'' serisi, hayatı göründüğünden çok daha eğlenceli, okumayı ise tahmin edildiğinden çok daha kolay kılarak önemli bir sorumluluk üstleniyor.


Uzun yıllar, tasarımcı ve görsel sanat yönetmeni olarak çalışan İngiliz yazar ve ressam Liz Pichon'ın yarattığı ele avuca sığmaz Tom Gates karakteri o kadar beğenildi ki, Pichon bu çalışmasıyla hem son yılların en komik kitap serisine imza attı, hem de bir ödül rekortmenine dönüştü.


AİLE, ARKADAŞLAR VE TÜYLÜ YARATIKLAR

Liz Pichon

Tudem Yayınları, 2022

Çizer :Liz Pichon

Çeviri:İpek Güneş Çıgay

Sınıf/Yaş :3. Sınıf (8-9 Yaş), 4. Sınıf (9-10 Yaş), 5. Sınıf (10-11 Yaş), 6. Sınıf (11-12 Yaş)

Türü :Roman

256 s.

Comments


bottom of page