top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hem dramatik hem de “havada bir hinlik var” misali incecik…

Hervé Le Tellier’nin 2020 Goncourt Akademisi Edebiyat ödüllü romanı Anomali'de pek çok karakter birbirlerinden habersiz yan yana geliyor; zaman-mekân kanunları tuzla buz olmuş ve onlar kendileriyle aklın sınırlarını aşan hallerde tekrar tanışıyor.


Sonra tabii hayat her şeye rağmen ve kum tanelerinin sonsuzluğunda devam ediyor. Ancak bir şeyler değişiyor, her zaman; hem dramatik hem de “havada bir hinlik var” misali incecik…

Blake bir katil ama sevgi dolu bir aile babası; Victør Miesel öldü ama Victor Miesel çıkarıyor hayatın tadını; Slimboy eşcinsel bir şarkıcı ve biraz olsun sevilmek tek aradığı; Sophia Kleffman var sonra ve onun bir kurbağası, bir de herkesten saklaması gerektiği söylenmiş bir sırrı taşıyan çocuk aklı… Adrian ve Meredith matematiği yalayıp yutmuş olmanın sınırsız hazzına varıyor denebilir sanki ama bir çeşit “idraksizlik”, bir “akıl kıtlığı” musallat olmuş dünyanın başına, onu çözecek sihirli formülü kimse bulamadı hâlâ.


Le Tellier, bugüne dek hakları 41 dile satılan ve eleştirmenlerden ve okurlardan övgüler toplayan romanı Anomali’de pek çok edebi türü harmanlarken bizi gerilimin, bilimkurgunun, romansın ortasına atıp hikâyesini bilimkurgu teknikleriyle ve yeraltı kültürünün motifleriyle harmanlıyor. Romanın sürükleyiciliğinde, değişimler ve aynılıklar ince bir yaklaşımla ayırt edilir hale geliyor.


Hervé Le Tellier 1957 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Matematik ve dilbilim eğitimi alan Tellier, 1990’ların başından bu yana hayatına pek çok romanı, öyküsü, şiiri ve köşe yazılarıyla yazar olarak devam etmiştir. 1960 yılında François Le Lionnais ve Raymond Queneau’nun matematikçilerle yazarları bir araya getirip edebiyatı kısıtlamalarla geliştirmek amacıyla (“e” harfi olmadan yazmak gibi) kurdukları yazarlar topluluğu Oulipo’nun (Ouvroir de Littérature Potentielle) 1992 yılından bu yana üyesidir. Italo Calvino, Jacques Roubaud, Harry Mathews, Georges Perec gibi önemli yazarların da dahil olduğu bu grubun başkanlığını 2019’dan bu yana Hervé Le Tellier yürütmektedir. Son romanı Anomali, bugüne dek 41 dile satılmış, uluslararası çoksatar olmuş ve 2020 Goncourt Edebiyat Akademisi Ödülü’nü kazanmıştır. Yazar, Goncourt Ödülü’nü kazanan ilk Oulipo üyesidir. Anomali, yazarın Türkçede yayımlanmış ilk eseridir.


ANOMALİ

Hervé Le Tellier

Düşbaz Kitap, 2022

Çeviri: Albina Ulutaşlı

288 s.

Comments


bottom of page