top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ailen, birlikte yürüdüklerindir!

Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği Köprü Kitaplar koleksiyonunun 26. kitabını, Yunus Nadi ve Duygu Asena Roman Ödülleri sahibi Irmak Zileli yazdı.


Yaralı bir gencin hayata tutunma ve ailesini arama serüvenini iki arkadaşın ağzından anlatan roman, birbirini dinlemenin ve anlamaya çalışmanın değerini duyumsatıyor, büyüme sancılarını dillendiriyor. Önyargıların ve kuşkuların dünyasında, gençliği ayakta tutan en güçlü dayanak olan arkadaşlığı, bambaşka yaşamlardan çıkıp gelen iki gencin bakış açısından yorumluyor.

"Ezgi önce, Yunus’un yaralı yüzünü resmetmek ister sadece. Ama bu sayede tanımaya başladığı delikanlıyla arkadaş olur. Onu daha bebekken terk etmiş ailesini bulmasında yardım eder Yunus’a. İstanbul’dan Bursa’ya uzanan maceralarında, hiçbir şey sandıkları gibi kolay olmaz. Hem Ezgi’nin anne babasıyla hem de Yunus’un geçmişiyle yüzleşmeleri, aile olmanın anlamı üzerine düşünmeleri gerekir. Dostluğun gücünü keşfeden gençler bazen köşeye sıkışsalar da, sorulara yepyeni cevaplar bulurlar…"


1978 yılında İstanbul’da doğan Zileli, sosyal antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Kurucularından olduğu Roman Kahramanları dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Remzi Kitap Gazetesi’nin yayın yönetmenliğini yürüttü ve “Devrik Cümle” adlı köşesinde yazılar biriktirdi. Geçmişte Cumhuriyet Bayramı’nın nasıl kutlandığını araştırdığı Bayram Çocukları (2004) ve Halit Refiğ’le söyleşisini içeren Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) adlı kitaplarının ardından, bir çocuğun 1980 darbesi sonrasının zor koşullarındaki yaşamını anlattığı ilk romanı Eşik (2011) 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Anneliği sorguladığı Gözlerini Kaçırma’yı (2014) kadınlığı ve erkekliği birer insanlık hali olarak irdelediği Gölgesinde (2017) adlı romanı izledi. Zileli’nin ON8 Blog’daki “Bozuk Saat” adlı köşesinde başlayan öykü yolculuğu, Bozuk Saat (2019) adıyla büyülü gerçekçi bir romana dönüştü. Yabancı ve dilsiz var oluşun dramatik anlatımı Son Bakış’la (2019) 2020 Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazandı. Ahmet Mümtaz Taylan’la söyleşisi Ara Toplam, 2021’de okurla buluştu. Yazarın, Köprü Kitaplar koleksiyonu için yazdığı Arkadaşım İçin (2022), iki arkadaşın ağzından anlatılan bir roman. Yazarlık atölyelerine de emek veren Zileli, kedilerden, köpeklerden ve insanlardan oluşan geniş ailesiyle İstanbul’da yaşıyor.


ARKADAŞIM İÇİN

Irmak Zileli

Günışığı Kitaplığı, 2022

Editör:Semih Gümüş

Yayına hazırlayan:Müren Beykan

188 s.

Comments


bottom of page