top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İnsanların yaşamına ilham veren kent Barcelona

Neslihan Hazırlar, İbrahim Berksoy’un kaleme aldığı, anıların da eşlik ettiği anlatı kitabı, Barcelona Mavisi üzerine yazdı.


Neslihan Hazırlar

"Yavaş yavaş ölürler

Seyahat etmeyenler.

Yavaş yavaş ölürler

Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,

Vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar.

Yavaş yavaş ölürler

Alışkanlıklarına esir olanlar,

Her gün aynı yolları yürüyenler,

Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler..."

Martha Mederios


İnsanların yaşamına ilham veren, bazen aşkların başladığı, bazen taçlandığı, özgür kadınların kenti Barcelona... Bugün yolcu gemilerinin renk kattığı limana Kristof Kolomb anıtı rehberlik ederken, yanı başındaki bit pazarı ışıklı gemilere karadan göz kırpıyor. Barcelona’nın kalbi La Rambla’da atar. Gaudi’nin apartmanları, Park Güell’i, Sagrada Familya’sı şehre atılan imzasıdır Mimar Gaudi’nin. Yüz yıllar boyu sanatçılara ve edebiyatçılara ilham veren kent, iç savaşın da izlerini taşır.


İbrahim Berksoy’un Barcelona Mavisi kitabı, Akdeniz’in kıyısında konuşuldukça ve yazıldıkça çoğalan bu Katalan şehrinde Barcelona mavisinin izini sürüyor. Anıların da eşlik ettiği bu anlatı kitabı 8 bölümden oluşuyor.


Barcelona Mavisi

“Barcelona Mavisi” adlı giriş bölümünde denizin ve gökyüzünün maviliğinin, şehrin rengini oluşturduğunu, bu maviliğin sanata ve edebiyata etkisini anlatıyor:

“Adı Barcelona ile anılan Picasso’nun Barcelona’daki erken dönemi bir bakıma mavinin hüznünü simgeler. O dönemin ürünü 'Yaşlı Gitarist' adlı yağlı boya tablo Picasso’nun 20. yüzyılın başındaki maviye boyanmış gitarın hüznünden derin izler taşır. Barcelona’nın yaşlı gitaristinin o mavi gitarı, en az Barcelona kadar ünlüdür. Barcelona’da gitar da, Blues da, Endülüs’ün Flamenkosu da mavidir, masmavidir...” diyor ve ülkemizde mavinin edebiyata ve sanata yansımalarından da örnekler veriyor. “Hani, 'Her yol Roma’ya çıkar' denir ya; burada da her yol Barcelona Mavisi’ne çıkar,” diye belirtiyor yazar.