top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Begüm'ün yanına oturmak ya da oturmamak. İşte bütün mesele bu!

Ödüllü yazar Anne Fine'ın ''SEN de OKU'' koleksiyonu için yazdığı Begüm'ün Nesi Var?, yersiz korku ve endişelerden özgürleşip ânın tadını çıkarmak üzerine muzip bir öykü.Öğrencilerin sınıf içi ilişki dinamiklerini ve öğretmenleriyle iletişimini mizahi bir üslupla ele alan bu neşeli anlatı, karşımızdakini dikkatli dinlediğimizde onu çok daha iyi tanıyabileceğimizi vurguluyor.


Siyahla beyaz kadar birbirine zıt iki çocuğun arasındaki buzları hoşgörünün gücüyle eriten kitap, önyargıya ve ayrımcılığa maruz kalmanın nedenleri ve sonuçları hakkında düşündürüyor.  


Begüm sınıfın en özgüvenli, en bilmiş, en becerikli veee en KORKULAN öğrencisi! 


Bunu kim mi söylüyor? Şeyy, aslında tüm sınıf ama nedense kimsenin açık açık dile getirmeye cesareti yok. Peki, böylesine göz önünde olan birinden korkmak niye? Acaba Begüm'ün nesi var?


Nesi yok ki?


Bir kere üstüne vazife olmayan her işe karışıyor. Sonra, bakışlarıyla sinir ediyor. En fenasıysa sesini azıcık yükseltti mi herkes hazır ola geçiyor!


Evet, itiraf etmek gerekirse Begüm azıcık zor biri ama yine de onunla sıra arkadaşı olmaya çekinilecek bir durum yok ortada... En azından Kerim Öğretmen öyle düşünüyor. Yoksa bizim Atık, pardon (!) Atıf, Begüm'ün yanına otursun diye ısrarcı olur muydu hiç? 


Akran zorbalığını odağına alan, gerçekçi bir öykü anlatan bu matrak kitap okurlarını, ''Sınıfta en korktuğunuz kişinin yanına oturmak zorunda kalsanız ne yapardınız?'' sorusu ile baş başa bırakıyor.


Sahi, böyle bir durumda ne yapardınız?


Anne Fine, 1947 yılında Leicester, İngiltere'de doğdu. Siyaset bilimi ve tarih eğitimi aldı. İlk kitabı 1978'de yayımlanan Fine'ın eserleri elliyi aşkın dile çevrildi. Kariyerinin dönüm noktası olan Madame Doubtfire romanı 1993'te Mrs. Doubtfire (Müthiş Dadı) adıyla sinemaya uyarlandı. Başrolünü Robin Williams'ın oynadığı film dünya çapında ilgi gördü. İki kez Carnegie Madalyası olmak üzere sayısız ödülle onurlandırılan Anne Fine, aslen çocuk ve gençlik edebiyatında ün kazanmış olsa da yetişkinler için de yazıyor. 


BEGÜM'ÜN NESİ VAR?

Anne Fine

Tudem Yayınları, 2024

Resimleyen: Gareth Conway

Çeviri: Ümit Mutlu

Yaş: 8-12

Tür: Roman

56 s.

Comments


bottom of page