top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Aşkın gücünün zamanın acımasızlığına karşı kazandığı zafer

Ha Jin’in PEN/Faulkner ve Amerikan Ulusal Kitap ödüllerini kazanan romanı Bekleyiş, yeni tasarımı ve yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.


Romanının odağına aşkın karmaşıklığını alan Ha Jin, ustaca aktardığı öyküsünün arka planında Çin gelenekleriyle komünist devrimin koşullarını kara mizaha varan bir yorumla sergiliyor. Gerçek bir hikâyeye dayanan Bekleyiş, okuyucuların bireysellik ve kendini gerçekleştirme ideallerine tamamen farklı bir açıdan bakmalarını sağlayan evrensel bir anlatı sunuyor.

Kafka Kitap’ın Sibel Türe'nin çevirisiyle edebiyatseverlerle buluşturduğu Bekleyiş, geleneksel ve modern dünya arasında sıkışmış, hayatının geçip gitmesini adeta seyreden bir adamın öyküsünden yola çıkıyor. Ha Jin, zengin bir anlatımla ve tavizsiz bir gerçekçilikle kaleme aldığı romanını, satır aralarında kendini hissettiren ince bir mizah duygusuyla örüyor.


Bir askeri hastanede doktor olan Lin Kong, yaşlı anne-babasının ısrarıyla, iyi huylu ama sıradan bir kız olan Shuyu ile evlenir ancak karısıyla paylaşacak pek bir şey bulamamaktadır. Lin başka bir şehirdeki askeri hastaneye tayin olunca, evinden ayrılır ve ailesini yılda sadece on gün ziyaret edebilir. Genç adam işi ve kitaplarıyla doldurduğu hayatından şikâyetçi değildir. Ancak hemşire Manna’ya âşık olunca karısından ayrılıp onunla evlenmek ister. Karısını boşanmaya razı etmek için köyüne gider ama Shuyu yılda ancak on gün görebildiği kocasından vazgeçmek istemez. Lin ile Manna on sekiz yıl boyunca, komünist rejimin baskısı altında Shuyu’nun boşanmaya razı olmasını beklerler.


Sonunda aşkın gücünün zamanın acımasızlığına karşı kazandığı zafere rağmen, hayat

başka bir bekleyişe mi dönüşecektir?


Ha Jin 1956’da Çin’de, Liaoning’de doğdu ve altı yılını Halk Kurtuluş Ordusu’nda hizmet vererek geçirdi. 1985’te Çin’den ayrılarak Amerika’ya, burs kazandığı Brandies Üniversitesi’ne doktora yapmaya gitti. Bekleyiş’ten başka In the Pond (Havuzda) isimli bir romanı, iki şiir, iki de öykü kitabı vardır. Ha Jin, son kitabı olan Bekleyiş ile 1999 (Amerikan) Ulusal Kitap Ödülü’nü ve 2000 PEN/Faulkner Ödülü’nü aldı. Yazar, Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde İngilizce profesörüdür.


BEKLEYİŞ

Ha Jin

Kafka Kitap, 2021

Çeviri: Sibel Türe

224 s.

Comments


bottom of page