top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Biyopolitika kavramının çağdaş kullanımları

Catherine Mills'in kaleme aldığı Biyopolitika – Düşünürler ve Temalar adlı kitap, biyopolitika çalışmalarındaki temel teorileri ve temaları tanıyıp kavramak isteyen okuyucular için vazgeçilmez bir rehber olmakla birlikte kavrama aşina okurlar için de meydan okuyucu ve kışkırtıcı içgörüler sağlıyor.


Biyopolitika, son yıllarda beşerî ve sosyal bilimler disiplinlerinde en yaygın kullanılan ve en önemli kavramlardan biri olmuştur. Mills’in Biyopolitika – Düşünürler ve Temalar’ı, biyopolitika çalışmaları alanına geniş kapsamlı ve derinlikli bir giriş mahiyetindedir. İki temel kısma ayrılmış olan kitabın ilk kısmı, biyopolitika kavramının çağdaş kullanımlarına odaklanmak suretiyle Michel Foucault, Giorgio Agamben, Hannah Arendt, Roberto Esposito ve Antonio Negri’nin temel teorik yaklaşımlarını açıklayıp tartışarak kavrama dair felsefî bir giriş sunar. Kitabın ikinci kısmında Mills, odağını düşünürlerden kavramın işe koşulma biçimlerine kaydırarak “Politika”, “Yaşam” ve “Öznellik” üst başlıkları altında egemenlik, yönetimsellik, şiddet, haklar, teknoloji, üreme, ırk/ırkçılık ve cinsel farklılık temalarını biyopolitik bir perspektifle ele alır.

Kitap, biyopolitika çalışmalarındaki temel teorileri ve temaları tanıyıp kavramak isteyen okuyucular için vazgeçilmez bir rehber olmakla birlikte kavrama aşina okurlar için de meydan okuyucu ve kışkırtıcı içgörüler sağlayacaktır.


Catherine Mills Avustralya’daki Monash Biyoetik Merkezi Direktörü'dür. Doktorasını Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Daha önce Sydney Üniversitesi Biyoetik kürsüsü ile New South Wales Üniversitesi ve Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde Felsefe departmanında dersler vermiştir. Aslen felsefeci olan, feminist felsefe ve Kıta felsefesiyle ilgilenen Mills, uzmanlığını Michel Foucault ve çağdaş biyopolitika üzerine almıştır. Yeni üreme teknolojilerinin kadınlar üzerindeki etkileri perspektifinden insan üremesindeki etik sorunları çalışmaktadır.

Diğer kitapları şunlardır: The Philosophy of Agamben (Routledge, 2008), Futures of Reproduction: Bioethics and Biopolitics (Springer, 2011).

BİYOPOLİTKA

Catherine Mills

Nota Bene Yayınları, 2021

Çeviri: Mert Karbay

264 s.


Comments


bottom of page