top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, diziye uyarlandı

Perihan Mağden'in romanı Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, aynı isimle Netflix'de diziye uyarlandı. 2007'de ilk baskısını yapan kitabın ikinci baskısı da raflarda.

Dizinin başrollerinde: Melisa Sözen, Eylül Tumbar, Musa Uzunlar yer alıyor.


"Sonra birden sırtüstü bırakıyor kendini. Kafasını güm diye taşlara çarpıyor. “Annecim! İyi misin? İyi misin Annecim?” Annemin başını kucağıma yerleştiriyorum. Kış güneşi birtakım bulutların arkasına gizleniyor. Sanki kış güneşi bile bize iyi gelmek istemiyor. “Burda her şey kötü gidiyor,” diyor Annem. “Güneşli bir yere gidelim Annecim. Sıcak bir yere. Rüzgârdan kurtulacağımız bir yer olsun.” “Rüzgâr kafama kafama sokmak için uğraşıyor: Büyüyorsun. Büyüyeceksin.” “N’olur Annecim.” Ağlamaya başlıyorum. Annem kafasını yattığı taşlara vuracak diye korkuyorum. Korkumdan ağlamaya başlıyorum. “N’olur Annecim, n’olur bir şey yapma.” Annem doğruluyor. Beni kendine doğru çekiyor. “Seni bu kadar korkutuyor muyum? Affet beni Bambim. Benim güzel bebeğim, bağışla anneni.” Ayağa fırlayıp beni de kaldırıyor. Otele kadar koşuyoruz. Annem rüzgârı yendi! Büyümemden de korkmuyor artık. Annem kendine geldi. Bir daha Bambi’yi okumayacak bana. Ben de büyüyorum artık. Büyüyebilirim. Annemi hiç üzmeden. Annemi üzmeden rahat rahat büyüyebilirim."

Şimdiye kadar ondan fazla ülkede yayımlanan bu romanda Mağden, şehirden şehre, otelden otele kaçmak zorunda kalan dünya güzeli bir kız çocuğu ve ona hiç benzemeyen eksantrik annesinin acı bir sona ilerleyen hikayesini anlatıyor.


Mağden'in işlediği ana temalardan olan anne-kız ilişkisinin çıkmazları, bu eserinde sevgi ve nefret gelgitinde sürüklenen bir hayat ve çocuğunu tek başına büyüten bir annenin dramıyla yeni bir boyuta taşınıyor.


BİZ KİMDEN KAÇIYORDUK ANNE?

Perihan Mağden

Everest Yayınları, 2007

183 s.

Comments


bottom of page