top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Booker Prize 2023 uzun listesi belli oldu

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Booker'ın on üç kitabı içeren uzun listesi açıklandı.1969 senesinden beri verilen ve edebiyat dünyasının en köklü ödüllerinden biri olan Booker, her sene İngilizce olarak yazılmış ve Birleşik Krallık ve İrlanda'da yayımlanmış eserlere veriliyor.


Geçtiğimiz yedi ayda, Booker Prize 2023 jüri üyeleri 160'dan fazla roman okudu ve onları 13 başlıktan oluşan uzun bir listeye indirdi: "Booker Dozen".


Bu yılın jüri üyeleri tarafından uzun listeye seçilen 13 kitap, hikaye anlatımlarının kalitesiyle birbirine bağlı ancak kitapların başka ortak noktaları da var.


İşte Booker Prize 2023 uzun listesi:

A Spell of Good Things by Ayọ̀bámi Adébáyọ̀ Old God’s Time by Sebastian Barry Study for Obedience by Sarah Bernstein If I Survive You by Jonathan Escoffery How to Build a Boat by Elaine Feeney This Other Eden by Paul Harding Pearl by Siân Hughes All the Little Bird-Hearts by Viktoria Lloyd-Barlow Prophet Song by Paul Lynch In Ascension by Martin MacInnes Western Lane by Chetna Maroo The Bee Sting by Paul Murray The House of Doors by Tan Twan Eng


Jüri Başkanı Esi Edugyan: "Liste tazeliğiyle tanımlanıyor. 13 romanın tümü, zamanımızda var olmanın ne anlama geldiğine yeni bir ışık tutuyor, bunu orijinal ve heyecan verici şekillerde yapıyorlar. Kapsamları hem konu hem de biçim olarak çok geniş: bizi şok ettiler, güldürdüler, içimizi ıstırapla doldurdular ama her şeyden önce bizimle kaldılar. Bu heyecanlandıracak, meydan okuyacak, keyif verecek, merak uyandıracak bir liste.”

-gamma.jpg
bottom of page