top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Her Bitki Hayata Dair Bir Şey Söyler Bize

Ümit Ersan, Çiçek Doktoru adlı kitabıyla okurlarına her bitkinin, yaşamın içindeki duruşuyla, karakteriyle, huyuyla, suyuyla, bir ödev, bir nasihat olduğunu anlatıyor. Elbette bitki bakımları ve bitkilerin sağlıklı gelişimi için bilmek gereken püf noktalarını aktarmayı da ihmal etmiyor...


“Bitki, saksıda bir süs değildir sadece...

O saksıya bile sığmayı başarabilen bir mucize...

Ona kulak ver:

Çünkü sana nasıl iyi gelebileceğini anlatıyor.”

Hiç bitki bakmamışlar için pratik bilgilerden “bitki bakmayı beceremiyorum” diyenler için cankurtaran ipuçlarına, hangi bitkinin hangi odada daha rahat edeceğinden burcunuza göre bitki seçmeye kadar her şey bu kitapta!


Doğanın her parçası, dünya üzerindeki her canlılık kâinatın bilgeliğini barındırır içinde. Toprağın altında kımıldanan her hücre, çatırdayan her tohum, renklenen her bitki, her yaprak, her kök ve her koku, bilgelik kitabındaki bir satırdır okumayı bilene. Her çiçek nevi şahsına münhasır karakteriyle bir hikâye anlatır duyabilene.


Mesela soğuktan da sıcaktan da şikâyet etmeyen bir kasımpatı, sabrı ve dirayeti fısıldar.

“Korkma” der. “Bu da gelir, bu da geçer. Hayat her haliyle kabule değer.” Bir akşamsefası bugün var yarın yok kişiliğiyle bağımlılıkların hayatlarımızdan çaldığı tadın öğretmenidir.


Topraksızlığıyla orkideler, zehirli kökleriyle tek mevsimi aylarca beklemeye razı olan nergisler, dikenleriyle bedel ödeten güller, aldatıcılığıyla begonviller, gösterişsiz mağrurluğuyla papatyalar ve daha niceleri balkonunuzda ya da evinizin bir köşesinde sizden ilgi ve bakım beklerken, ihtiyacınız olan hayat dersini de aktarıyor olurlar bonkörce.


Çiçeklerinizin kadim bilgeliklerine gönlünüzü ve kulağınızı açmaya, onları doğru sevmeye ve

doğru bakım vermeye hazırsanız, kitabı okumaya başlamadan önce ilk işiniz çiçeklerinizi

sulamak olsun...


ÇİÇEK DOKTORU

Ümit Ersan

Destek Yayınları, 2022

144 s.

Comments


bottom of page