top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Nasıl hissettiğimize” dair eğlenceli ve aydınlatıcı bir cevap

Dokunmanın Büyüsü, benlik algımızı ve dünya deneyimlerimizi açıklamaya yardımcı olan dokunma anlayışındaki bilimsel gelişmeleri araştıran, zekice yazılmış bir inceleme…

Epsilon, sinirbilimci David J. Linden’ın yazdığı ve Gökçe Çakmak’ın dilimize çevirdiği Dokunmanın Büyüsü: Parmak Ucundan Kalbe ve Zihne Giden Yol ile Türkiye’deki psikoloji literatürüne kazandırdığı kitaplara bir yenisini daha ekledi.


Deriden sinirlere ve beyne kadar, vücudun dokunma devrelerinin organizasyonu hayatımızı güçlü bir şekilde etkiler; tüketici seçiminden cinsel ilişkiye, alet kullanımından dilin kökenlerine, kronik ağrıdan iyileşmeye kadar her şeyi etkiler. Kişilerarası temas, sosyal bağ ve bireysel gelişim için çok önemlidir.


Dokunmanın Büyüsü’nde David J. Linden, neyin iyi ve neyin kötü hissettirdiğine ilişkin algıları ayırt etmek için duyusal ve duygusal bağlamın birlikte nasıl çalıştığını anlaşılır bir şekilde açıklıyor. Biyoloji ve davranış bilimini birbirine bağlayan Linden, kelimenin tam anlamıyla “nasıl hissettiğimize” dair eğlenceli ve aydınlatıcı bir cevap sunuyor.


David J. Linden, 1961’de Santa Monica, California’da doğmuştur. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde nörobilim profesörüdür. Hafıza depolamanın hücresel alt katmanları, bağımlılığın moleküler temeli ve beyin hasarının ardından işlevin geri kazanılması üzerine araştırmalar yapmaktadır. Dr. Linden yüzden fazla hakemli yayının yazarı veya ortak yazarıdır ve iki nörobilim kitabı yazmıştır. Dr. Linden 2010 yılında American Association for the Advancement of Science tarafından fellow olarak kabul edilmiştir. Linden şu anda kızı ve oğluyla birlikte Baltimore’da yaşamaktadır.


DOKUNMANIN BÜYÜSÜ

David J. Linden

Epsilon Yayınevi, 2023

Çeviri: Gökçe Çakmak

Tür: Psikoloji

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Commentaires


bottom of page